ABB a Vattenfall získaly ocenění za revoluční technologii HVDC

Praha, Curych, Švýcarsko, 15. května 2017 – IEEE uvedl do síně slávy celosvětově první komerčně využité přenosové vedení HVDC, které spojilo švédský ostrov Gotland s pevninou. Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) ocenil první komerčně využité přenosové vedení HVDC na světě, které spojilo švédský ostrov Gotland s pevninou, a označil je za revoluční milník elektrotechniky.
Před více než 60 lety společnost ABB představila nový způsob přenosu elektrické energie na velkou vzdálenost s minimálními ztrátami – přenos stejnosměrného proudu na hladině velmi vysokého napětí (HVDC). Vedení mezi švédským ostrovem Gotland a pevninou bylo první svého druhu na světě. Toto průkopnické dílo nyní vstoupí do prestižní Síně slávy milníků IEEE, kterým se oceňují významné technické úspěchy ve světě elektrotechniky. Mezi předchozí milníky IEEE patří technické inovace jako například vynález žárovky, CD přehrávače a Internetu. IEEE je s více než 400 000 členy největším světovým sdružením technických odborníků.

„HVDC je převratná technologie, která je hrdou součástí inovační tradice ABB. Jsme poctěni, že projekt Gotland, první komerčně využité vedení HVDC na světě, získává od IEEE toto uznání. Máme čest sdílet toto uznání se společností Vattenfall, která technologii HVDC jako první začala využívat,“ uvedl Claudio Facchin, prezident divize ABB Energetika. „Technologie HVDC bude hrát zásadní roli při budování stále více digitalizovaných a navzájem propojených energetických sítí a je klíčovým prvkem strategie ABB Next Level, kterým posilujeme naše postavení globálního lídra a preferovaného partnera pro silnější, inteligentnější a ekologičtější sítě.“

V 50. letech 20. století rostla ve Švédsku rapidně spotřeba elektrické energie, ovšem hlavní vodní zdroje energie na severu země byly vzdáleny více než tisíc kilometrů od odběratelských center na jihu. V důsledku toho se v oblastech jako je Gotland – ostrov v jižním Švédsku – musela vyrábět elektrická energie samostatně, při dvojnásobných nákladech než na pevnině. Tento problém byl inspirací pro vývoj efektivní, spolehlivé a hospodárné přenosové soustavy, jíž by bylo možno elektrickou energii přenášet na velké vzdálenosti. Výsledkem bylo první komerčně využité vedení HVDC, které umožnilo přenos elektrické energie 96 km dlouhým podmořským kabelem mezi městem Västervik na švédské pevnině a městem Ygne na ostrově Gotland.

Toto první vedení HVDC mělo původně kapacitu 20 megawattů (MW) a bylo provozováno s napětím 100 kilovoltů (kV). S vývojem technologie HVDC společnost ABB později vedení modernizovala. Dnes má jmenovité napětí 150 kV a přenosovou kapacitu 320 MW. Dodává elektrickou energii pro 60 tisíc obyvatel ostrova Gotland. Zároveň umožňuje přenos čisté větrné energie, která se vyrábí na ostrově, na pevninu. Vedení se v současnosti dále vylepšuje, aby bylo do sítě možné připojit ještě více obnovitelné větrné energie..

Vedení HVDC pro přenos velkého množství elektrické energie využívají některá z největších měst světa, například Los Angeles, São Paulo, Šanghaj a Dillí. Energie se často přenáší z obnovitelných zdrojů, které jsou vzdálené i tisíce kilometrů daleko. Vedení HVDC se také rostoucí měrou využívá k propojení regionů i celých zemí za účelem optimálního využití obnovitelných zdrojů, vyvážení zátěže a obchodování s elektřinou. Technologie se rovněž rozsáhle používá k propojení mořských větrných elektráren s pevninou a dodávkám obnovitelné energie do pevninské sítě.

Technologie HVDC je nyní schopna přenášet výkon až 12 GW na napětí až 1100 kV na vzdálenost více než 3000 km. Společnost ABB vyvinula a zavedla technologii HVDC před více než 60 lety a od té doby získala více než 110 zakázek s HVDC představujících celkovou instalovanou kapacitu přes 120 000 MW, což je přibližně polovina celosvětové instalované báze.

ABB technologii HVDC dále zdokonalila v 90. letech představením řešení HVDC Light® s napěťovým měničem (VSC) a celosvětově první vedení s VSC bylo instalováno rovněž na Gotlandu. V dubnu 2017 ABB začalo psát další kapitolu v dějinách této technologie zdvojnásobením přenosové kapacity na 3000 MW na vzdálenost až 2000 km, zvýšením napětí na 640 kV a potenciálem dodat o 350 % více výkonu na jeden metr čtvereční využité plochy. ABB je v této technologii lídrem a realizovala 18 z 24 projektů HVDC s VSC, které byly na světě uvedeny do provozu.

ABB (ABBN: Six Swiss Ex) je technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Celosvětově dodává zákazníkům z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací společnost ABB dnes tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 zemích světa a má přibližně 132 000 zaměstnanců. V České republice působí v osmi lokalitách, má zde sedm výrobních závodů, čtyři centra pro výzkum a vývoj a komplexní technický servis.
www.abb.comHledatKONTAKT