IRB 120 – Tak trochu jiný robot

ABB má ve své nabídce více než 25 základních modelů průmyslových robotů s širokou škálou funkčního využití a volitelných parametrů (dosah ramene, nosnost, délka pojezdové dráhy apod.). Najdete v ní jak „power roboty“ supertěžké či těžké váhy určené pro náročné aplikace v těžkém průmyslu, tak téměř muší kategorii robotů, dále specializované roboty s vysokou rychlostí či obratností při odebírání předmětů, roboty pro paletizaci, svařování, lakování…. A také robot IRB 120.


Na první pohled se ani tento robot neliší od ostatních. S hmotností 25 kg, nosností 3 kg a dosahem 580 mm se řadí mezi nejmenší multifunkční průmyslové roboty ABB, svou extrémní rychlostí a přesností nicméně patří mezi špičku mezi srovnatelnými roboty. Nejčastěji se využívá k obsluze strojů, manipulaci s materiálem, montáži, nanášení hmot či nástřiku, kdy představuje nákladově efektivní a spolehlivou volbu, zajišťující vysoký výkon při nízkých investičních nákladech.

V současné době je k dispozici vedle standardní podoby také bílá verze určená pro čisté provozy (ISO 5, třída 100 s certifikací IPA) a také šestiosý model IRB120 T, představující rychlejší verzi robotu IRB 120, která se stala srovnávacím měřítkem pro aplikace typu „pick and place“ vyžadující extrémní flexibilitu a maximální opakovatelnost (v tomto případě 10 mikronů). Díky významnému zrychlení na osách 4,5 a 6 lze s robotem IRB120 T dosáhnout zrychlení doby cyklu až o 25 %.

FlexBeer
Asi největší pozornost (i laické) veřejnosti přitahuje IRB 120 ve verzi FlexBeer, tedy v podobě robota, který umí čepovat pivo. „Současná podoba robotu FlexBeer je vlastně již třetí verze. Původně jsme k čepování piva využívali dvě robotické ruky IRB 140 (jedna manipulovala se sklenicí, druhá obsluhovala výčepní zařízení), takže celá jednotka vážila přes 250 kg a špatně se s ní manipulovalo. Proto jsme přišli s kompaktnější verzí (o rozměrech 80x80x120 cm a hmotností kolem 100 kg), která je navíc na kolečkách a lze ji připojit do zásuvky na 220 V,“ uvedl Rudolf Altrichter, Technical support engineer.

Vedle robotu se FlexBeer skládá z řídicí jednotky a profesionálního výčepního zařízení, u něhož jsou pouze příslušně upraveny páčky, kterými robot ovládá průtok piva. Ovládací panel umožňuje velmi jednoduché a uživatelsky přívětivé ovládání. K jednotce dále patří úchop na kelímky fungující na bázi podtlaku a speciální software s TP rozhraním.

„Samozřejmě uvažujeme o dalším vylepšení,“ naznačuje další plány Rudolf Altrichter. „V současné době robot umí spočítat zbývající množství piva v sudu, v budoucnu bychom ho chtěli „naučit“ také počítat množství vyčepovaného piva, čepovat pivo nejen do kelímků, ale i do sklenic a hlavně čepovat správnou míru! Naučíme ho totiž poznávat, že je v kelímku příliš mnoho pěny, on pak takový kelímek odstaví a počká, až pěna klesne...“

Ačkoliv je FlexBeer v současné době určen pro marketingové účely, nic nebrání jeho výrobě. Při pořizovacích nákladech kolem 500 000 Kč je návratnost této investice spočítána na zhruba dva roky – tento „robotický číšník“ nepotřebuje přestávky ani dovolenou, není nemocný, může pracovat non stop, nevyžaduje mzdu, čepuje správnou míru, neupíjí a dokonce nechce ani spropitné …
Hledat