Povozte sa v Indii na elektrických rikšiach

14. novembra 2017 - Technológie od ABB pretvárajú tradičný obraz indickej dopravy na riešenie s čistou energiou.

Farebne až krikľavo pomaľované trojkolesové autorikše sú symbolom moderného života v indickom meste. Asi štvrť milióna ich brázdi ulicami celej krajiny a ponúka svoje taxi služby domácim aj turistom.

Tieto dopravné prostriedky, často nazývané aj tuk-tuk, sa však časom stali aj veľkým problémom preplnených indických miest: ich hlučné motory v tak veľkom množstve enormne znečisťujú životné prostredie. Mesto Jabalpur v strednej Indii s takmer 1,6 milónmi obyvateľov sa teda rozhodlo pre novú generáciu tichých a bezemisných elektrických rikší. Mesto sa následne spojilo s ABB, aby "rikšiarom" zabezpečilo sieť nabíjacích staníc napájaných slnečnou energiou.
“Túto iniciatívu mesta naozaj vítame,’’ vraví Santosh Belekar z ABB. “Udáva trend a povedal by som, že je to smerovanie inteligentných miest v budúcnosti."

Jabalpur je jedným z viac ako stovky samospráv v krajine, ktoré centrálna vláda identifikovala ako “inteligentné mesto.” To medzi iným znamená, že Jabalpur má za úlohu snažiť sa o ekonomický rozvoj bez navyšovania uhlíkových emisií, kvôli ktorým patrí India medzi najviac znečistené štáty na svete. Jednou z viacerých úloh v tomto smere je teda "zelektrizovanie" každého auta, autobusu, nákladného auta a ďalších prostriedkov dopravy do roku 2030.

E-rikše, zavedené v Indii v roku 2008, priložia ruku k dielu svojou bezemisnou a nehlučnou prevádzkou. Doteraz nahradili tieto dopravné prostriedky na batérie predovšetkým cyklorikše a teraz je rad na tom, aby postupne vytlačili rikše spaľujúce benzín.Doteraz bola najväčšou prekážkou pri masívnejšom zavádzaní elektrických rikší slabá, či takmer žiadna sieť nabíjacích miest. Vodiči museli svoje rikše nechať nabíjať doma počas noci napojením sa do elektrickej siete, čo je v krajine s priemerným ročným príjmom na hlavu menej ako 2 000 USD pomerne finančne nákladná záležitosť. Navyše aj táto energia pochádza predovšetkým z konvenčných zdrojov energie, akým je napríklad uhlie znečisťujúce životné prostredie.

Novým pilotným projektom na posilnenie tejto úlohy v Jabalpure je teda osadenie 9 nabíjacích staníc napájaných slnečnou energiou, ktorú by využívalo zhruba 400 majiteľov elektrických rikší. Prvá stanica funguje už 6 mesiacov a ďalšie pribudnú budúci rok.

"Až po vybudovaní siete staníc môžeme pokračovať v pláne nahradiť bežné rikše za elektrické,’’ uviedol generálny riaditeľ Jabalpur City Transport Services Sachin Vishwakarma.

Spoločnosť ABB dodáva v tomto projekte tiež ďalšiu dôležitú technológiu pre nabíjacie stanice - solárne invertory. Potom, ako slnečné lúče dopadnú na solárne panely, prevedú invertory vyrobenú energiu z jednosmerného prúdu na striedavý vhodný pre nabíjacie stojany. Jeden takýto stojan vygeneruje 50 kilowattov elektriny a naraz dokáže nabíjať až 4 elektrické rikše. Plné nabitie trvá 7 až 8 hodín, ktoré rikšiam zabezpečí dostatočnú "nádrž" na 100 až 150 kilometrov. Podľa Vishwakarmua zaplatí teraz majiteľ rikše v prepočte asi 46 centov (USD) namiesto 60 až 77 centov pri doterajšom napájaní zo siete. A to je pre majiteľov týchto dopravných prostriedkov veľký rozdiel.

Dokazuje to 54-ročný majiteľ rikše Vijay Soni, ktorý sa touto prácou živí 34 rokov; z toho 30 ako majiteľ cyklorikše a 4 roky ako majiteľ motorovej rikše. Vo februári si vďaka programu dotovaného vládou kúpil elektrickú rikšu. Ako hovorí, aj keď si rikšu doteraz nabíjal doma, toto elektrické vozidlo má rozhodne nižšie prevádzkové náklady a náklady na údržbu ako jeho benzínový náprotivok. “Raz, keď budú po meste rozmiestnené ďalšie nabíjacie stojany, nielenže ma to bude stáť menej, ale moja rikša sa tiež rýchlejšie nabije," vysvetľuje. “S elektrickou rikšou teda zarobím viac.”

V súčasnosti je v prevádzke v meste Jabalpur okolo 5 000 motorových rikší, ktoré denne spaľujú viac ako 20 000 litrov paliva. To predstavuje 46 ton CO2, ktorých sa mesto potenciálne zbaví, ak prejde na elektrickú obdobu tohto tradičného dopravného prostriedku. Pri vynásobení tohto čísla štvrť miliónom autorikší, ktoré momentálne jazdia po celej Indii, sa krajina môže zbaviť viac ako 2 miliónov emisií CO2 denne.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT

ODKAZY