Transformatory ABB pomagają dostarczyć energię elektryczną do najwyżej położonego lotniska na świecie

2013-04-09 - Transformatory suche Resibloc mają umożliwić wydajną i niezawodną dystrybucję energii
ABB, wiodący producent technologii energetyki i automatyki, dostarczył sześć transformatorów suchych Resibloc o mocy 5860 kilowoltoamperów (kVA), które umożliwią dystrybucję energii dla lotniska Daocheng Yading w chińskiej prowincji Syczuan. Kiedy w późniejszym okresie tego roku lotnisko zostanie otwarte, podróżni będą lądować i odlatywać na poziomie 4411 metrów, to jest 77 metrów wyżej niż wynosi aktualny rekord, należący do lotniska Qamdo-Bamda.

Transformator Resibloc
Port lotniczy Daocheng Yading ułatwi podróżowanie między miastami na przykład w zachodnich Chinach, skracając wyboistą, 13-godzinną jazdę autobusem z Chengdu do Daoyang do jednej godziny. Lotnisko ma posiadać długi na 4200 metrów pas startowy oraz cztery drogi kołowania i będzie w stanie obsłużyć około 500 tys. pasażerów.

Wyprodukowane w zakładzie ABB w Szanghaju, transformatory dystrybucyjne Resibloc są zaprojektowane specjalnie w celu sprostania ciężkim warunkom środowiskowym, jak ekstremalne temperatury, czy też bardzo duże wysokości. Na całym świecie w wymagających aplikacjach działa ponad 60 tys. transformatorów suchych Resibloc ABB.

"Te solidne, bezolejowe transformatory są urządzeniami bezpiecznymi, niezawodnymi, wydajnymi w stosunku do kosztów i przyjaznymi dla środowiska. Posiadają wytrzymałość, która pozwala im oprzeć się obciążeniom mechanicznym i cieplnym, wynikającym z surowego klimatu, wyładowań cyklicznych i zwarć" - powiedział Markus Heimbach, dyrektor biznesu transformatorów ABB, który jest częścią dywizji Produkty Energetyki.

Wykonane przy użyciu czystej żywicy epoksydowej, wzmocnione rowingiem szklanym, materiałem o wyjątkowej wytrzymałości, dzięki którym transformatory te mogą wytrzymać obciążenie mechaniczne i szok termiczny, są odporne na wybuchy i zaprojektowane do działania w temperaturach niskich rzędu -60 stopni Celsjusza i wysokich do 50 stopni Celsjusza. Konstrukcja Resibloca pozwala na bezproblemowe dostosowanie uzwojeń do specyficznych wymagań klienta.

Transformatory suche są często wykorzystywane w aplikacjach, w których ryzyko pożaru i zanieczyszczenia dla ludzi i środowiska musi być zmniejszone. Są zaprojektowane, aby spełnić rygorystyczne parametry elektryczne, posiadają zdolność radzenia sobie z trudnymi warunkami otoczenia i wymagają minimalnych nakładów w zakresie utrzymania. To sprawia, że są preferowanym rozwiązaniem dla takich sektorów jak nafta i gaz, morski, wydobywczy i hutniczy, papierowy i chemiczny, w budynkach komercyjnych i wieżowcach, jak również w obszarze wytwarzania i dystrybucji energii.

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom użyteczności publicznej zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując oddziaływanie na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 145 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.