Nová kapitola technológie HVDC Light®

10. mája 2017 - Spoločnosť ABB predstavuje novinky vo výkonnosti technológie prenosu elektrickej energie na veľké vzdialenosti pri príležitosti jej 20. výročia.

Prenos energie pomocou technológie HVDC Light® od ABB bude môcť byť čoskoro ešte efektívnejší, ekonomickejší a bude fungovať na ešte väčšie vzdialenosti. Konkrétnejšie, prenosová kapacita tejto technológie sa viac ako zdvojnásobí na 3 000 megawattov (MW). Nová kompaktnosť systému prináša potenciál dodať až o 350 % viac elektrickej energie na využitý meter štvorcový, čo je obrovským prínosom pre mnoho aplikácií. Takéto dôležité modernizovanie systému bolo umožnené vývojom nových zariadení v oblasti výkonovej elektroniky na báze polovodičov. Redukcia vo veľkosti systému pre túto technológiu ju navyše robí finančne dostupnejšou.

“S technológiou HVDC sme prišli v 50. rokoch minulého storočia a okamžite znamenala prelom v histórii energetiky. Dôležitým míľnikom bol potom zrod technológie HVDC Light v roku 1997,” uviedol riaditeľ divízie ABB Elektrické siete Claudio Facchin. "Pri jeho 20. výročí sme pripravení písať ďalšiu kapitolu tejto technológie s mnohými vylepšeniami pre našich zákazníkov. HVDC je dôležitým bodom našej stratégie Next Level, ktorá posilňuje pozíciu ABB vo forme dôležitého partnera pri rozvoji výkonnejších, inteligentnejších a zelenších sietí.”

Technológia HVDC Light®, ktorú ABB predstavila v roku 1997, umožňuje prenos elektrickej energie na veľké vzdialenosti nadzemným vedením alebo ekologickými podzemnými alebo podmorskými káblami. Používa sa pre prepojenie prenosových sietí a napojenie veterných fariem alebo plošín pre ťažbu ropy a plynu umiestnených na mori k energetickým systémom na pobreží. Je ideálnym riešením pre aplikácie, kde je potrebné riešiť priestorové obmedzenia. Technológia umožňuje prepojenie elektrických sietí medzi jednotlivými krajinami, čo prináša dôležitú podporu pri integrácii obnoviteľných zdrojov energie a ich vyvážené využívanie.

Vylepšenia za posledných 20 rokov

Kapacita prenosu sa za spomínané obdobie vyšplhala takmer tridsaťnásobne z 50 na 1400 MW – to je dosť elektriny na zásobenie niekoľko miliónov domácností. Napäťové úrovne vzrástli z 80 na 525 kilovolts (kV) a schopnosť prenosu sa predĺžila zo 70 na viac ako 1 000 kilometrov (km). Prenosové straty zároveň klesli na menej ako 1 %.

Vo svete je v súčasnosti inštalovaných 24 projektov tejto technológie, z toho 18 zabezpečovala práve spoločnosť ABB. Medzi nimi je aj niekoľko rekordných projektov, ako napríklad najdlhšie podzemné spojenie na svete, najvýkonnejšie spojenie veternej farmy na mori s pevninou a prvé nadzemné prepojenie s využitím HVDC Light®.

Za pomoci ešte vyššej možnej napäťovej hladiny až do 640 kV bude odteraz možné prenášať elektrinu na vzdialenosť až 2 000 km – to prinesie širšie využívanie obnoviteľných zdrojov energie a ich prenos cez ešte rozsiahlejšie územia. Straty pri prenose sa ešte viac znížili a spolu s vyššie uvedenými vylepšeniami prinášajú nesmierne výhody v optimalizácii nákladov pre prevádzkovateľov prenosových sústav.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT