ABB otrzymuje zamówienia warte 60 mln USD na dostawę urządzeń trakcyjnych dla pociągów Stadler Rail

2013-04-26 - Zamówienia obejmują instalację wyposażenia do napędu i zasilania dla 76 pociągów

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienia warte w sumie ponad 60 mln USD od szwajcarskiego producenta pociągów Stadler Rail, na dostawę przekształtników trakcyjnych do napędu oraz zasilania potrzeb własnych i urządzeń pokładowych pociągu. Zamówienia zostały zaksięgowane w I kwartale tego roku.

Nowe projekty następują po wcześniejszych zamówieniach na powiększenie floty pociągów marki Stadler, złożonych przez operatorów kolejowych w Niemczech (Hessische Landesbahn), na Węgrzech (MAV oraz GYSEV), we Włoszech (Sudtiroler Transportstrukturen), w Norwegii (NSB) i Szwajcarii (Thurbo).

Wyposażenie zostanie zainstalowane w ponad 70 lekkich zespołach trakcyjnych – tzw. „szybkich, lekkich, innowacyjnych pociągach regionalnych” (FLIRT) oraz pociągach typu Gelenktriebwagen (GTW) – przeznaczonych dla systemu zasilania 15kV i 25 kV prądu przemiennego, jak również w sześciu wielosystemowych jednostkach FLIRT dla połączeń transgranicznych.

„Te zamówienia w sposób oczywisty ukazują sukces i konkurencyjność pociągów firmy Stadler w połączeniu z wysokiej klasy systemami napędu ABB, jak również są odzwierciedleniem stałego zapotrzebowania na modernizację i powiększanie flot taborowych w Europie” – powiedział Ulrich Spiesshofer, dyrektor Dywizji Napędy i Automatyzacja Produkcji ABB. „Jest to potwierdzeniem naszej wiodącej pozycji niezawodnego, długoterminowego partnera i dostawcy asortymentu dla nowoczesnych i wydajnych energetycznie rozwiązań trakcyjnych”.

Zamówienia stanowią kontynuację bardzo udanej współpracy biznesowej pomiędzy ABB i Stadler Rail, która rozpoczęła się w 2002 roku. Od tamtej pory firma Stadler Rail zamówiła urządzenia trakcyjne ABB dla ponad 1200 jednostek typu FLIRT i GTW.

Zakres dostawy obejmuje przekształtniki trakcyjne ze zintegrowaną możliwością zasilania urządzeń pokładowych pociągu, jak również montowane w dachu transformatory trakcyjne. Urządzenia trakcyjne ABB przekształcają elektryczność z napowietrznych linii energetycznych do poziomów napięcia przystosowanych dla silników pociągu, jak również wielu systemów zasilania pomocniczego, włączając w to oświetlenie, ogrzewanie, wentylację oraz system drzwi automatycznych.

ABB posiada bogate doświadczenie w dostarczaniu innowacyjnych i efektywnych energetycznie technologii dla sektora kolejowego, produkując i serwisując wszystkie komponenty i podsystemy wykorzystywane w sieciach trakcyjnych dla transportu miejskiego, dalekobieżnego i kolei dużych prędkości, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę kolejową, jak i tabor. Przy obszernej zainstalowanej bazie, ABB oferuje również serwis w trakcie całego cyklu życia produktu, łącznie z usługami utrzymania i modernizacji.