Northvolt si pre svoju továreň lítium-iónových batérií vybral švédsky Västerås

20. októbra 2017 - Domovské mesto ABB vo Švédsku bolo zvolené ako stredisko výskumu a vývoja pre plánovanú továreň na výrobu lítium-iónových batérií.

Spoločnosť Northvolt, ktorá plánuje vybudovať najväčšiu a najmodernejšiu továreň na výrobu lítium-iónových batérií v Európe, si vybrala za svoje domovské mesto Västerås, kde rovnako sídli aj ABB Švédsko. Z pohľadu ABB ide o veľmi dobré rozhodnutie, z ktorého budú profitovať vďaka spoločným skúsenostiam a ich zdieľaniu obe spoločnosti. Takisto samotné mesto Västerås bude viac vnímané ako technologické centrum.


“Je to veľmi priaznivá správa pre Švédsko a mesto Västerås. Stredisko výskumu a vývoja ako aj demonštračná linka prinesú asi 500 pracovných miest. Sme veľmi radi, že budeme súčasťou tohto projektu a dodáme firme Northvolt aj iné systémy z oblasti priemyselnej automatizácie a inteligentné elektrifikačné riešenia”, uviedol výkonný riaditeľ ABB Švédsko Johan Söderström.

Sketch of the lithium-ion battery factory, which is scheduled to start production in 2020. Image: northvolt

Súčasná revolúcia v energetike posúva vpred využívanie obnoviteľných zdrojov energie a znižuje závislosť na fosílnych palivách, čo zvyšuje potrebu skladovania energie a elektrifikácie. Továreň spoločnosti Northvolt bude hrať významnú úlohu na tomto "zelenom poli" a svojim európskym zákazníkom v automobilovom priemysle a ďalších kľúčových priemyselných segmentoch dodá vysokokvalitné a na mieru vyrábané lítium-iónové batérie pre elektrické automobily a iné aplikácie, ktoré si vyžadujú uskladnenie energie s veľkou kapacitou.

Samotná výroba batérií bude prebiehať vo výrobnom závode vzdialenom 740 kilometrov severnejšie, vo švédskom meste Skellefteå. Demonštračná linka vo Västerås bude fungovať už v roku 2019 a pomôže firme Northvolt neustále optimalizovať produkty a výrobný proces. Samotná továreň začne s riadnou výrobou v roku 2020.

Nové prevádzky v mestách Västerås a Skellefteå budú ukážkou ABB ako lídra v priemyselnej automatizácii, ktorý vo svojich procesoch integruje robotiku, automatizáciu strojov a výroby, elektrifikáciu a ABB Ability – unifikovanú digitálnu ponuku ABB naprieč všetkými priemyselnými sektormi.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT