Laur Innowacyjności 2012 dla ABB za transformatory z przepustem zmniejszającym wpływ wyładowań atmosferycznych

2012-11-28 - ABB Sp. z o.o. otrzymała Brązowy Laur Innowacyjności w konkursie dla firm, które w 2012 roku z powodzeniem wdrożyły innowacyjne projekty i wynalazki. II edycję konkursu zorganizowała Naczelna Organizacja Techniczna – Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Prezes ABB Sp. z o.o. Mirosław Gryszka (z prawej) podczas ceremonii wręczenia nagród
ABB została wyróżniona w kategorii „Energetyka, Elektrotechnika” za transformatory rozdzielcze o zwiększonej odporności na wyładowania atmosferyczne, wyposażone w przepusty SmartChoke. Te nowoczesne urządzenia pozwalają zmniejszyć amplitudę oraz stromość przepięcia dochodzącego do uzwojeń transformatora i w ten sposób zmniejszyć zewnętrzne zagrożenia uszkodzeniem związane z wyładowaniami atmosferycznymi.

Transformatory wyposażone w takie przepusty spełniają wymagania niezwykle rygorystycznej normy SFS 2646, zgodnie z którą transformator musi być odporny na przepięcia o stromości aż 2 milionów woltów na mikrosekundę (2MV/us).

Nowe rozwiązanie zostało opracowane od podstaw w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie, a wyniki prac wdrożono w Zakładzie Aparatury Średnich Napięć ABB w Przasnyszu oraz w Zakładzie Transformatorów Rozdzielczych ABB w Łodzi, gdzie transformatory z przepustami SmartChoke są obecnie montowane na potrzeby rynku polskiego i zagranicznego.

Transformator z przepustami SmartChoke
„To nowa funkcjonalność, którą dodaliśmy do naszych transformatorów, zwiększając ich niezawodność, a co za tym idzie również bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla odbiorców. Technologia SmartChoke, opracowana przez polskich inżynierów i naukowców, jest optymalnym i coraz popularniejszym rozwiązaniem poprawiającym stabilność sieci energetycznej, o czym świadczy rosnąca liczba zamówień na transformatory ABB z takimi przepustami” – powiedział Mirosław Gryszka, prezes ABB Sp. z o.o.

Laur w konkursie NOT to kolejne, po nagrodzie Innowatora tygodnika WPROST, wyróżnienie jakie ABB Sp. z o.o. otrzymała w tym roku za wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Spółka jest również jednym z liderów rankingu najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, przedstawionego w „Raporcie o innowacyjności gospodarki Polski”. Wśród firm analizowanych pod względem innowacyjności rynkowej, procesowej, nakładów na innowacyjność, patentów i kontraktów europejskich ABB uzyskała wysoką ocenę ABAAB w systemie 5A.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI