Niezawodne suche kolosy zasilają celulozownię w Świeciu

2017-02-09 - Największe transformatory suche, jakie kiedykolwiek zainstalowano w Polsce, zasilają linię technologiczną w Mondi Świecie S.A.
Fot. Mondi Group

ABB otrzymała od Mondi Świecie S.A., liczącego się w Europie producenta papierów do produkcji tektury falistej, zamówienie na dostawę, instalację i uruchomienie dwóch sztuk transformatorów suchych o mocy 25 MVA wyprodukowanych w technologii zalewania próżniowego. Urządzenia zostały zainstalowane i uruchomione w połowie 2016 roku.

Parametry bezpieczeństwa
Transformatory typu CAST COIL, które mierzą 4,3 m wysokości i ważą 38 ton, pokryją coraz większe zapotrzebowanie zakładu na moc. Wyprodukowane w fabryce ABB w Saragossie urządzenia zasiliły linię technologiczną w nowej inwestycji w Świeciu, dzięki której ze zrębków sosnowych produkuje się pulpę do wytwarzania papieru. Służby utrzymania ruchu w Mondi Świecie przykładają dużą wagę do utrzymania ciągłości pracy parku maszynowego. Dotyczy to również transformatorów, które są kluczowym ogniwem układu zasilania.

W pozyskaniu kontraktu kluczowe było zapewnienie odpowiednich parametrów bezpieczeństwa. Transformatory wykonane są w technologii suchej, więc ich konstrukcja jest niepalna. Podwyższona klasa temperaturowa izolacji minimalizuje ryzyko miejscowych przegrzań. – Jako jeden z niewielu producentów na świecie możemy dostarczyć transformatory o tak dużej mocy znamionowej bez konieczności wspomagania chłodzenia wentylatorami. Do osiągnięcia mocy znamionowej wystarczy jedynie chłodzenie grawitacyjne, co przekłada się na większą niezawodność zasilania – tłumaczy Tomasz Brocki, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Transformatorów ABB.

Ponadto transformatory spełniają z dużym zapasem wymogi tzw. ekodyrektywy w zakresie energooszczędności. ABB zaproponowała jednostki o znacząco wyższej sprawności, dzięki czemu łatwiej będzie zachować odpowiednio niską temperaturę w stacji transformatorowej. Dla użytkownika oznacza to niższe koszty eksploatacji i niższy poziom hałasu.

Transport gigantów
Zamówienie na największe transformatory suche w Polsce wiązało się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich był ponadgabarytowy transport urządzeń, które przebyły drogę z Hiszpanii do Polski w asyście pilotów. Do monitorowania drgań podczas transportu wykorzystano czujnik, którego zadaniem było wykrycie czy konstrukcja nie została narażona na nadmierne wstrząsy. Transport kolosów nie obył się bez przeszkód logistycznych. Aby uniknąć opóźnienia związanego z ograniczeniami w transporcie na terenie Francji, jeden z transformatorów ominął ten kraj drogą morską. Wyzwaniem było również posadowienie 38-tonowych transformatorów, co wiązało się z użyciem specjalnej stalowej konstrukcji i dźwigu, który wprowadził urządzenia do komory na wysokość 1 m powyżej poziomu gruntu.

Mondi Świecie S.A. od lat wykorzystuje urządzenia produkcji ABB. Wśród nich są zarówno transformatory, jak i rozdzielnice i systemy. Dzięki pozytywnym doświadczeniom z przeszłości klient zdecydował się po raz kolejny zainwestować w transformatory w technologii suchej.

ABB ma wieloletnie doświadczenie w zasilaniu obiektów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej suchymi transformatorami dużych mocy. Zakres produkcji obejmuje jednostki o mocy znamionowej aż do 63 MVA.

Zalety technologii suchej
– Od lat obserwujemy wzrostowy trend udziału transformatorów suchych w ogólnym wolumenie instalowanych transformatorów oraz wzrost mocy oferowanych jednostek. Rośnie też świadomość technicznych walorów technologii suchej w biurach projektowych. Rozwój naszego portfolio idzie w parze z wymaganiami klientów – mówi Eligiusz Hasiak, dyrektor marketingu i sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Transformatorów ABB. – Największe zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia jest w przemyśle, a zapewne wkrótce zwróci się ku nim w niektórych aplikacjach również energetyka. Transformatory o zbliżonej mocy – 20 MVA – dostarczaliśmy m.in. do wiodącej spółki z branży wydobywczej.

Oferta ABB obejmuje transformatory mocy o napięciu do 1200 kilowoltów, transformatory rozdzielcze suche i olejowe, transformatory trakcyjne i do specjalnych zastosowań oraz świadczenie powiązanych usług wraz z produkcją osprzętu oraz części.

Mondi jest międzynarodową grupą branży opakowaniowej i papierniczej, zatrudniającą około 25 000 osób w ponad w 30 krajach. Kluczowe dla działalności firmy kraje to Rosja i RPA, a także region Europy Środkowej.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl


SzukajDOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ