ABB pripojí najväčšiu prílivovú elektráreň v Európe k britskej rozvodnej sieti

4. septembra 2014 - Prílivová elektráreň MeyGen je významným projektom získavania energie z mora, ktorá bude využívať príliv v úžine medzi Atalntickým oceánom a Severným morom. Tá oddeľuje Škótsko od Orknejských ostrovov a ide o oblasť s jedným z najväčších energetických potenciálov v Európe.

Spoločnosť ABB získala kontrakt od Atlantis Resources Limited a v pilotnej fázi s výkonom 6 megawattov (MW) bude treba nainštalovať štyri ponorné turbíny. Prvé dodávky energie sa očakávajú v roku 2016.

ABB je v projekte zodpovedná za premenu elektrickej energie na pevnine a jej bezpečný prenos do miestnej rozvodnej sieti. Objednávka zahŕňa návrh, inžiniering, dodávku a uvedenie riešenia premeny energie do prevádzky, rozvádzače, transformátory ako aj s tým spojené stavebné a elektroinštalačné práce.

“Veľmi sa tešíme, že stojíme pri tomto inovatívnom projekte získavania potenciálu z energie mora,“ uviedol riaditeľ divízie Systémov výkonových technológií ABB Claudio Facchin. “Potvrdzuje to dôveru našich zákazníkov v technológie ABB a naše schopnosti zabezpečiť spoľahlivé a efektívne pripojenie k sieti, čo je alfou-omegou v integrácii obnoviteľných zdrojov energie.”

Štúdie Edinburgskej či Oxfordskej univerzity poukazujú na veľký potenciál elektrárne. Rýchlosť morských prúdov dosahuje v týchto miestach zhruba 5 metrov za sekundu, čo je v okolí britských ostrovov najviac.

"Partnerstvo s poprednými hráčmi v energetickom odvetví je veľmi dôležité pre úspech komerčných projektov prílivových elektrární, ktoré doteraz neboli veľmi využívané. ABB preukázala výnimočné znalosti a skúsenosti v tejto oblasti a sme si istí, že tomuto projektu zabezpečia punc najvyššej kvality. Tešíme sa na spoluprácu s tímom ABB pri úspešnom štarte projektu MeyGen,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Atlantis Resources Ltd Tim Cornelius.

Počiatočná fáza projektu MeyGen má potenciál výroby až 86 MW elektriny, čo je dostatok energie približne pre 42 000 domácností. Potenciálne teda môže pokryť energetické potreby takmer 40 % domácností v oblasti škótskej vysočiny.
V nasledujúcich desiatich rokoch mieni MeyGen v úžine Pentland Firth nasadiť prílivové turbíny s celkovým výkonom až 398 MW, ktoré budú dodávať čistú a obnoviteľnú elektrickú energiu do britskej siete.
ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má skupina ABB zastúpenie v piatich mestách Slovenska a zamestnáva spolu zhruba 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube

HľadajKONTAKT