ABB na WEF: vedieme digitálnu revolúciu

19. januára 2017 - Svet sa mení ešte rýchlejšie, ako sa predpokladalo. Čo to znamená pre pracovnú silu?
Zasadnutie Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum - WEF) je prestížnou udalosťou, ktorá každoročne už niekoľko dekád pozýva do špičkového švajčiarskeho lyžiarskeho strediska Davos šéfov popredných svetových firiem i hlavy štátov. Spoločnosť ABB je strategickým partnerom podujatia a výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer, predseda predstavenstva Peter Voser ako aj niektorí ďalší senior manažéri budú zdieľať svoje skúsenosti v rôznych diskusiách počas tohto 4-dňového podujatia od 17. do 20. januára.

Tento rok privíta WEF po prvýkrát aj prezidenta Číny, pričom čínska obchodná delegácia navštívi zároveň aj firemné priestory ABB vo Švajčiarsku. To len podčiarkuje dôležitú úlohu spoločnosti ABB v Číne.

ABB sa tento rok v Davose zapája do WEF predovšetkým diskusiou Ulrich Spiesshofera a profesora ekonómie na M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology) Davida Autora o dopade digitálnych technológií na pracovné pozície. Spoločnosť ABB verí, že digitalizácia je pre ľudstvo prínosom, ktorý zvyšuje produktivitu, znižuje dopady na životné prostredie a zlepšuje kvalitu života. Rýchly krok týchto zmien môže viesť k strate a zániku niektorých povolaní, na druhej strane však vznikajú a vyvíjajú sa nové.

David Autor vo svojich spisoch píše, že aj po 200 rokoch snahy nahrádzať ľudskú prácu technológiami, stále existuje veľa povolaní. Tvrdí, že súčasné obavy z masívnej straty pracovných miest netreba brať do úvahy, pretože ľudia neustále prichádzajú s novými inováciami a dokazuje to viacerými príkladmi: pri uvedení registračných pokladníc či bankomatov v 70. rokoch sa takisto očakával pokles pracovných miest, no napokon ich počet naopak rástol, pretože automatizácia a IT urobili celý proces lacnejším, obchody a inštitúcie si mohli dovoliť otvoriť viac pobočiek a pracovníci na pôvodných pozíciách dostali nové úlohy. Upozorňuje však, že zatiaľ čo automatizácia a technológie prinášajú príležitosti a bohatstvo, inštitúcie musia dobre zvažovať, ako toto bohatstvo distribuovať v rámci spoločnosti.

ABB je popredným svetovým lídrom v automatizácii a robotike - kľúčových oblastiach 4. priemyselnej revolúcie. Tie budú vytvárať viac pracovných príležitostí: krajiny s najväčším množstvom priemyselných robotov (Japonsko, Nemecko a južná Kórea) majú najnižšiu mieru nezamestnanosti. V Číne, kde ABB nedávno predala svoj 50 000. robot, sa očakáva v nasledujúcich desaťročiach rast pracovných miest v oblasti automatizácie.

ABB sa proaktívne snaží riadiť svoju internú organizáciu tak, aby bola na budúcnosť pripravená. Školenia digitálnych technológií sú prispôsobené požiadavkám zamestnancov rôznych vekových kategórií, v robotike a automatizácii máme čoraz viac štipendistov a vďaka úzkej spolupráci s univerzitami veríme, že pritiahneme tie najlepšie talenty.

Štvrtá priemyselná revolúcia ponúka nové a neočakávané príležitosti k celkovému zlepšeniu sveta a dosiahnutiu cieľov OSN odstrániť do roku 2030 extrémnu chudobu na celej planéte. Aby sa nám to podarilo, musíme sa stále hýbať vpred a ABB na WEF 2017 ukazuje, ako sa dá zodpovedne pristúpiť k technologickej revolúcii dneška.

ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT