Jedno z najdlhších elektrických vedení na svete za 640 miliónov USD

11. januára 2017 - Nové elektrické vedenie s dĺžkou viac ako 1 800 km prinesie elektrinu vyše 80 miliónom ľudí.
Spoločnosť ABB vyhrala objednávku od prevádzkovateľa indickej elektrickej siete Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID) na dodanie prenosového vedenia v hodnote viac ako 640 miliónov USD. Vedenie s technológiou UHVDC (jednosmerné vedenie pri ultra vysokom napätí) spojí mesto Raigarh v strednej Indii s mestom Pugalur v juhoindickom štáte Tamilnádu.

Vedenie dlhé 1 830 km bude patriť medzi najdlhšie na svete. Kapacita 6 000 megawattov (MW) – čo je ekvivalentná hodnota viac ako 6 veľkých elektrární – mu umožní uspokojiť dopyt po elektrine pre viac ako 80 miliónov ľudí v Indii. Elektrické vedenie bude prenášať energiu z tepelných a veterných zdrojov do miest s vysokou spotrebou, ktoré sa nachádzajú tisícky kilometrov ďaleko. Pokryje tak dopyt po elektrine v južnej časti Indie v čase, keď je tu sila vetra nízka a naopak prepraví čistú energiu na sever, keď bude veternej energie prebytok.

Prenosové vedenie HVDC pomáha uchovávať pôdu nedotknutú, keďže vedenie zaberá len tretinu priestoru oproti iným riešeniam. V tomto prípade usporí priestor porovnateľný zhruba s tretinou mesta Bangalore

“ABB si veľmi cení partnerstvo s koncernom POWERGRID v tomto obrovskom projekte inteligentného elektrického vedenia na dlhú vzdialenosť,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Dodávky spoľahlivej elektriny sú jednou z najvyšších priorít pre indickú vládu v krajine, ktorá v súčasnosti zažíva veľký ekonomický rast. ABB má v Indii hlboké korene a za pomoci modernej technológie UHVDC dokážeme skĺbiť obnoviteľnú energiu a elektrinu z konvenčných zdrojov na dlhé vzdialenosti spoľahlivým spôsobom.”

ABB je globálnym lídrom na trhu na poli inteligentných a zelených sietí. Spoločnosť dodáva moderné technológie ako napríklad HVDC, ktorá dokáže integrovať obnoviteľné zdroje energie a spoľahlivo a efektívne preniesť elektrinu aj na dlhé vzdialenosti, a tak pomôcť ľuďom aj v odľahlých oblastiach.

Spoločnosť ABB doteraz v Indii inštalovala niekoľko HVDC vedení, pričom prvým z nich bol projekt Vindhyachal v roku 1989. Raigarh-Pugalur je už 6. HVDC projektom ABB v Indii a zároveň 2. UHVDC inštaláciou po projekte North-East Agra, ktorý je už vo finálnej fáze dokončovania. Tento projekt na mieru zahŕňa návrh, inžiniering, dodávku, inštaláciu a uvedenie do prevádzky ako aj dodávky niektorých kľúčových systémov, vrátane kompletných UHVDC staníc spolu s transformátormi, chladiacimi systémami či technológiami riadenia a ochrany.

Podobné haly ako táto budú postupne vybudované aj pre nové UHVDC vedenie medzi Raigarhom a Pugalurom

UHVDC prenosové vedenie je vyšším stupňom technológie HVDC, ktorú spoločnosť ABB predstavila svetu pred viac ako 60 rokmi. Doteraz ABB vyhrala objednávky na vybudovanie zhruba 110 HVDC projektov, čo predstavuje približne polovicu všetkých projektov vo svete a zároveň celkovú inštalovanú kapacitu viac ako 120 000 MW.

Tento mega projekt by mal byť ukončený v roku 2019.

Spoločnosť ABB
ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT