ABB wprowadza na rynek nowe światłowodowe czujniki prądowe do stosowania w aplikacjach wysokiego napięcia

2014-08-30 - Umożliwiając tworzenie stacji cyfrowych oraz inteligentnych sieci
ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, wprowadziła na rynek światłowodowy czujnik prądowy (FOCS-FS) najnowszej generacji, który uzupełnił ofertę firmy, jeśli chodzi o czujniki optyczne. FOCS-FS zawdzięcza swoją nazwę innowacyjnej, „wolnostojącej” formie.

Ważną cechą FOCS-FS są możliwości jego cyfrowego interfejsu, które czynią go idealnym do umieszczenia w cyfrowych stacjach elektroenergetycznych oraz ułatwiają jego przystosowanie do potrzeb automatyki stacji w przyszłości. FOCS-FS jest również zgodny z protokołem IEC 61850 o współdziałaniu systemów otwartych, co pozwala na stosowanie go ze sprzętem innych producentów. Nowe urządzenia FOCS będą odpowiednie do aplikacji pomiarowych przy stacjach w zakresie od 245kV do 800kV.

– Nowe rozwiązanie ABB w postaci „wolnostojącego” światłowodowego czujnika prądowego FOCS-FS ułatwi rozwój stacji cyfrowych oraz umożliwi przekształcenie sieci w kierunku sieci inteligentnej – mówi Giandomenico Rivetti, dyrektor Globalnej Jednostki Biznesu Produkty WN ABB, która jest częścią Dywizji Produkty Energetyki. – Rozwiązanie to jest także bardziej wydajne ekologicznie i zaprojektowane tak, by nie zajmować zbyt wiele przestrzeni oraz zwiększyć bezpieczeństwo.

Konwencjonalne urządzenia do pomiaru prądu i napięcia w stacjach składają się z oleju oraz przekładników bazujących na SF6. Te urządzenia są jednak ciężkie, ich waga dochodzi nawet do kilku ton. Zajmują również bardzo dużo miejsca.

Nowy FOCS jest odpowiedzią na trudne do spełnienia wymagania dotyczące dokładności przy dużej rozpiętości temperatur. To urządzenie jest z natury wolne od nasycenia magnetycznego, co czyni je idealnym do wychwytywania krótkotrwałych prądów przejściowych oraz prądów zmiennych z napięciem niezrównoważenia. Jego kompaktowa forma sprawia, że stacja potrzebuje znacznie mniej wolnego miejsca niż w przypadku zastosowania standardowych przekładników. Co więcej, jest to rozwiązanie wydajne ekologicznie, niewymagające stosowania gazu czy oleju, a co za tym idzie niestwarzające ryzyka eksplozji.

Działanie światłowodowych czujników prądowych (FOCS) ABB oparte jest o zasadę Zjawiska Faradaya, gdzie za pomocą światła wnioskuje się o dokładnej wielkości prądu, tworzącego pole magnetyczne. Seria FOCS przeznaczona dla stacji wysokiego napięcia obejmuje urządzenia FOCS zintegrowane z DCB (wyłącznik z funkcją odłącznika) oraz zestawy FOCS przeznaczone do pracy z innymi urządzeniami wysokiego napięcia, takimi jak rozdzielnice z izolacją gazową oraz wyłączniki generatorów.

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI