Rekordný výkon: technika ABB ťahá novú kabínovú lanovku na Zugspitze

27. decembra 2017 - Najmodernejšie motory a pohony ABB sú zárukou bezpečnosti a spoľahlivosti na rekordmi ovenčenej visutej lanovke na najvyššiu horu Nemecka.

Dlhé rady čakajúcich na vyvezenie na najvyššiu horu Nemecka budú odteraz len spomienkou. A to nie je jediná vec, ktorá odišla do histórie nedávnym uvedením do prevádzky novej lanovky s kapacitou 580 cestujúcich za hodinu na vrchol Zugspitze v Bavorských Alpách.

Lanovka prekonáva tri svetové rekordy v kategórii visutých alebo závesných lanovkových systémov: má až 127 metrov vysoký oceľový nosný stožiar, výškový rozdiel 1 950 metrov prekonáva všetky ostatné lanovky a celková dráha 3 213 metrov zo základnej stanice po vrcholovú predstavuje najdlhšie rozpätie.Nový lanovkový systém nahradil 50 rokov starú lanovku Eibsee a určite pomôže vyriešiť notoricky dlhé čakanie cestujúcich vďaka trojnásobne väčšej prepravnej kapacite za hodinu.

Aby boli splnené požiadavky prevádzkovateľa, firmy Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG, nová rekordná lanovka je priam nabitá inovatívnymi technológiami spoločnosti ABB, ktorá má rozsiahle skúsenosti z riešenia rôznych druhov dopravy v Alpách.

„Väčšina sedačkových a kabínových lanoviek vo Švajčiarsku využíva motory a pohony ABB,“ uviedol Hans-Georg Krabbe, predseda správnej rady ABB AG, Nemecko. „Sme skutočne nadšení, že aj v Nemecku sme mohli podporiť takýto unikátny projekt.“

Výkonný zdvojený motor
Prevádzkovateľ Bayerische Zugspitzbahn mal zvlášť vysoké požiadavky na bezproblémovú funkčnosť a dostupnosť pohonu, kde požadoval systém schopný prevádzky 365 dní v roku, bez ohľadu na vietor a počasie. V takejto situácii je bezpečná a pohodlná preprava vo vzduchu závislá od dokonalej súhry motorov, pohonov a mechanických komponentov.

Ťahať kabíny lanovky na takom dlhom úseku so stúpaním až 104 percent (okolo 46°) a rýchlosťou 10,6 metra za sekundu vyžaduje skutočne veľkú silu, ktorú poskytujú dva trojfázové AC motory ABB s výkonom 800 kW, inštalované v údolnej stanici lanovky.

Alpská tradícia ABB
Už od konca 19. storočia si ABB budovala dobré meno dodávkami bezpečných, spoľahlivých a energeticky účinných dopravných systémov v alpskom regióne.

V prípade svetoznámej 9-kilometrovej ozubnicovej dráhy na horu Jungfrau, uvedenej do prevádzky v roku 1912, ABB zabezpečila kompletnú elektrifikáciu, aby mohla trať fungovať. Aj dnes technika ABB umožňuje, že zubačka Jungfrau prepraví ročne viac ako milión cestujúcich — a to aj v čase snehových kalamít — až po stanicu Jungfraujoch vo výške 3 454 m.n.m., čo je najvyššie položená železničná stanica v Európe.

Podobne aj pozemná lanovka s najstrmším stúpaním na svete, nedávno uvedená do prevádzky, v obci Stoos vo Švajčiarskych Alpách, ktorej dve súpravy pre 136 cestujúcich na trase 1,7 km poháňajú elektromotory ABB s vysokou účinnosťou. Spoločnosť ABB dodala aj ďalšie dôležité agregáty celého systému.

„Dnes sa všetko točí okolo pokroku v oblasti energetickej účinnosti,“ hovorí Ueli Spinner, vedúci predaja a služieb ABB AG, Švajčiarsko. „Ale aj tam, kde rozhoduje technická podpora, údržba a servis, sme vždy preferovaným partnerom prevádzkovateľov lanoviek.“
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT