ABB dla przemysłu kolejowego – infrastruktura, tabor szynowy, serwis

2016-10-10 - ABB to nowatorski koncern wyznaczający trendy w branży energetyki i automatyki, działający na rzecz zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Grupa przestrzega zasad obowiązujących w konkurencyjnej wolnorynkowej gospodarce, zawsze kierując się uczciwością wobec kontrahentów, udziałowców i partnerów.
Ponad stuletnia historia firmy ABB jest nierozerwalnie związana z historią rozwoju techniki. Ogromne doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu nowatorskich technologii, kompetencje, doskonale wykształcona kadra techniczna i obecność niemal we wszystkich krajach świata gwarantują dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań. Innowacyjność i jakość to dwie podstawowe cechy oferowanych przez firmę produktów i usług. Możliwość efektywnego użytkowania energii elektrycznej to motto firmy i jednocześnie nadrzędne kryterium w projektowaniu oferowanych na rynku rozwiązań. Względy środowiskowe i obniżanie kosztów produkcji, a także troska o globalne bezpieczeństwo energetyczne każą ABB dostarczać wyłącznie takie rozwiązania, które w znaczący sposób przyczyniają się do oszczędnego korzystania z energii, minimalizując straty i koszty.

Koncern zatrudnia ponad 145 000 pracowników w 100 krajach świata. W Polsce ABB jest obecne od prawie 20 lat i aktualnie zatrudnia około 3 000 osób w 9 zakładach produkcyjnych i centrach naukowo badawczych.
ABB jest niezależnym dostawcą innowacyjnych i niezawodnych technologii dla potrzeb przemysłu kolejowego – producentów pojazdów szynowych i operatorów kolejowych. Oprócz kompleksowej oferty dla taboru i infrastruktury kolejowej, systemów przesyłowych prądu przemiennego (FACTS), zarządzania sieciami zasilającymi czy systemami nadzoru (SCADA), ABB oferuje również stałe wsparcie serwisowe oraz obsługę urządzeń i ich modernizacje. Nowoczesne, przyjazne dla środowiska zarządzanie zużyciem energii elektrycznej umożliwia znaczące zwiększenie efektywności i niezawodność sektora kolejowego przy obniżonym zapotrzebowaniu na surowce naturalne. Dlatego też rozwiązania ABB znajdują zastosowanie na całym świecie.

Infrastruktura
Jako lider rynku szynowego, ABB od dziesięcioleci odgrywa decydującą rolę w kreowaniu nowoczesnych, często pionierskich rozwiązań infrastruktury kolejowej. Oferta obejmuje projekt i realizację kompleksowego systemu zasilania i sterowania siecią trakcyjną.

Tabor
ABB oferuje szeroki asortyment komponentów oraz systemów dla taboru szynowego, takich jak przekształtniki trakcyjne, silniki, transformatory i wiele innych. Produkty te są przeznaczone dla wszelkich typów pojazdów: tramwajów, metra, kolejek podmiejskich, EZT (Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych), lokomotyw czy KDP (Kolei Dużych Prędkości).

Serwis
Globalna sieć serwisowa ABB umożliwia wsparcie w zakresie utrzymania sprawności taboru i infrastruktury dostosowane do potrzeb użytkownika. Obsługa serwisowa użytkownika gwarantuje dostępność części zamiennych, wykonywanie przeglądów, napraw i modernizacji dostarczonych komponentów lub systemów.

Rozwiązania ABB dla podstacji trakcyjnej prądu stałego

Wybrane produkty dla infrastruktury przytorowej
ENVILINETM to szeroka gama przekształtników dla infrastruktury przytorowej prądu stałego. Rozwiązania ENVILINE wpływają na zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę niezawodności posiadanych zasobów oraz umożliwiają spełnienie norm w zakresie ochrony środowiska.

1. ENVILINE TDR – Prostownik diodowy
Niezawodne, nowoczesne i ekonomiczne prostowniki trakcyjne oferowane na bazie 50 lat doświadczeń w dostawach dla kolei oraz komunikacji miejskiej na rynku polskim.
2. ENVILINE ERS – Trakcyjny Układ Oddzyskiwania Energii
Innowacyjny ENVILINE ERS jest przeznaczony dla aplikacji trakcyjnych prądu stałego (DC), który umożliwia zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, jak również pomaga zredukować wytwarzanie ciepła w tunelach metra. System ERS ABB został stworzony w celu umożliwienia przepływu energii z sieci trakcyjnej prądu stałego z powrotem do sieci prądu przemiennego (AC). Dzięki nowej metodzie zarządzania nadmiarem energii pochodzącej z hamowania, możliwe jest zmniejszenie całkowitego zużycia energii o 10‑30 % bez konieczności inwestowania w nowy tabor lub systemy sterowania siecią.
3. ENVILINE ESS – Trakcyjny Układ Magazynowania Energii
ENVILINE ESS jest trakcyjnym układem zarządzania energią elektryczną, który magazynuje energię hamowania pociągu w superkondensatorach lub akumulatorach i oddaje ją do sieci trakcyjnej redukując całkowite zużycie energii elektrycznej w systemie transportowym o 10‑30%. System poprawia jakość energii DC.
4. ENVILINE ARU – Układ Rozpraszania Energii
ENVILINE ARU to najbardziej niezawodne oraz efektywne kosztowo rozwiązanie do rozpraszania energii hamowania w transporcie szynowym zasilanym prądem stałym. Instalowany w podstacji trakcyjnej ARU umożliwia zmniejszenie energii cieplnej rozpraszanej w rezystorach hamowania umieszczanych na pojeździe.
5. ENVILINE VLD – Ogranicznik Napięcia
VLD to ogranicznik napięcia wykrywający i ograniczający niebezpieczne poziomy napięć na szynach.
6. Transformator prostownikowy
Szeroki wybór transformatorów prostownikowych, suchych oraz olejowych zaprojektowanych dla spełnienia specyficznych wymogów aplikacji trakcyjnych.
7. Rozdzielnica AC średniego napięcia
ABB oferuje bogatą ofertę produktową w zakresie rozdzielnic średniego napięcia. Oferta obejmuje rozdzielnice z izolacją powietrzną oraz gazową.

Wybrane produkty dla taboru szynowego
8. Transformatory trakcyjne
ABB oferuje kompletny szereg jednofazowych transformatorów trakcyjnych dla systemów pojedynczych oraz wielosystemowych (AC, AC/DC, 16,7 Hz, 50/60 Hz). Transformatory trakcyjne produkcji ABB przepracowały ogromną liczbę godzin pracy w różnych warunkach klimatycznych na całym świecie, od gorącego i pełnego pyłu środowiska w Australii, do lodowatych zim w północnej Szwecji.
9. Przekształtniki trakcyjne
Oferta obejmuje wysokowydajne produkty do zastosowań w wymagających „pokładowych” i kolejowych aplikacjach. Wszystkie urządzenia spełniają najwyższe standardy,mogą być stosowane w trudnych warunkach środowiskowych oraz są odporne na drgania występujące w pojazdach szynowych. Oferta obejmuje przekształtniki napędowe, przetwornice statyczne, układy ładowania baterii oraz kompletne systemy napędowe wraz z silnikiem i transformatorem.
10. Silniki i generatory trakcyjne
Silniki trakcyjne ABB, zarówno w standardowym wykonaniu modułowym jak również specjalne wykonania o konstrukcji klatkowej znajdują zastosowanie w szerokiej gamie pojazdów szynowych, od tramwajów po lokomotywy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz współpracy z ośrodkami badawczorozwojowymi ABB może zaoferować urządzenia o wysokiej niezawodności i sprawności energetycznej.
11. Wyłączniki prądu stałego
Ultraszybki, kompaktowy, przyjazny środowisku wyłącznik prądu stałego charakteryzuje się wymiarami mniejszymi o 50% i masą mniejszą o 30% w porównaniu do innych wyłączników. Dzięki temu stanowi idealne rozwiązanie do lekkich pojazdów szynowych oraz miejskich i podmiejskich kolei.
12. Produkty i systemy niskiego napięcia
ABB oferuje pełny zakres produktów i systemów niskiego napięcia, w tym aparaturę modułową i sterowniczą oraz osprzęt elektroinstalacyjny.
13. Ograniczniki przepięć
ABB specjalizuje się również w ogranicznikach przepięć dedykowanych do systemów trakcyjnych AC i DC oraz dla taboru szynowego. Spełniają one szczególnie wysokie wymagania elektryczne i mechaniczne dla systemów trakcyjnych. Ich stosowanie zwiększa niezawodność systemu zasilnia kolei oraz pojazdów szynowych.
14. Turbosprężarki
ABB oferuje turbosprężarki, które można dopasować do każdego dwu- lub czterosuwowego silnika spalinowego zasilanego olejem napędowym lub gazem w zakresie mocy od 500 kW do ponad 80 MW. Na całym świecie pracuje ponad 190 tysięcy turbosprężarek produkcji ABB, w tym na lokomotywach
dieslowskich.

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI