Uczniowie z Aleksandrowa Łódzkiego w Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu społecznego ABB

2013-04-09 - Jak zaprogramować robota? Co się stanie, gdy włożymy sałatę do ciekłego azotu? Czy nadprzewodnikiem można się bawić? W warszawskim Centrum Nauki Kopernik takie pytania są na porządku dziennym. Niedawno bardzo dobrze odpowiedzieli na nie uczniowie I klasy gimnazjum Miejskiego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Aleksandrowie Łódzkim, którzy dzięki ABB mogli odwiedzić jedną z najnowocześniejszych instytucji w Europie promującą nowoczesną komunikację naukową.
Eksperymenty z ciekłym azotem
„W szkole pracujemy głównie z książką i z zeszytami. Tutaj mieliśmy bardzo ciekawe eksperymenty. Przekonałem się jak łatwo wytworzyć prąd, choćby poprzez dotyk ludzkiego ciała. Jednak najbardziej podobała mi się zabawa z ciekłym azotem” – uważa Rafał Szwed, który razem ze swoimi kolegami i koleżankami podczas warsztatów z fizyki poddawał pod działanie azotu różne rzeczy i za każdym razem efekt był coraz bardziej zaskakujący. Ku zdumieniu przyszłych fizyków i matematyków okazało się na przykład, że nad nadprzewodnikiem może lewitować magnes, a krucha sałata jest dopiero wtedy naprawdę krucha, gdy przez kilka sekund zanurzy się w ciekłym azocie.

Z kolei w pracowni robotycznej gimnazjaliści z Aleksandrowa Łódzkiego ćwiczyli programowanie na pograniczu robotyki, automatyki i mechatroniki. Brzmiało trudno i poważnie, ale po przeliczeniu punktów w układzie współrzędnych, po przepisaniu ich na program na komputerze i po wczytaniu danych przez robota przemysłowego – maszyna rysowała mniej więcej to, co „kazali” jej uczniowie.

Robot przemysłowy "słucha się" młodych programistów
„Pani wychowawczyni i jednej z koleżanek udało się „zmusić” robota do namalowania grzyba. Nam zabrakło nieco precyzji, ale było bardzo blisko” – śmieje się Monika Joachimiak, jedna z uczennic. „Po warsztatach i eksperymentach mieliśmy jeszcze czas wolny na zwiedzanie ekspozycji w Centrum. W sumie bardzo fajna wycieczka. Można pobawić się z przyjaciółmi, a przy okazji dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy”.

Wycieczka uczniów gimnazjum do Centrum Nauki Kopernik jest jedną z trzech, jakie odbędą się w ramach Projektu Społecznego ABB, który firma realizuje z trzema szkołami w Aleksandrowie Łódzkim. Projekt zakłada realizację kompleksowego programu edukacyjnego. Więcej informacji: Projekt Społeczny ABB "Uczeń z pasją, inżynier z przyszłością"


SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI