Inteligentní dům a chytrá elektroinstalace. ABB na veletrhu FOR Arch.

Česká republika, 19. září 2017 – Do roku 2050 se do měst přestěhují další skoro tři miliardy lidí, a ve městech tak bude žít již 70 procent světové populace. Aby fungovala, bude potřeba zajistit odpovídající kvalitu života. Základem toho budou též chytré domácnosti, jejichž podobu spoluvytváří i společnost ABB. Ta některé novinky pro „smart homes“ představí na svém stánku číslo A20 v hale 4 na výstavišti PVA Letňany na veletrhu FOR Arch.
Rostoucí počet lidí žijících ve městech s sebou přináší mnoho výzev a problémů, které je třeba vyřešit. Je to například omezení znečištění vzduchu a vody, snížení emisí uhlíku a úspory v oblasti všech zdrojů potřebných pro zajištění kvalitního života.

Města, která se potýkají s mohutným přílivem lidí z menších měst a venkova, musejí vybudovat moderní a funkční infrastrukturu. Podle některých odhadů bude celosvětově do infrastruktury měst do roku 2030 nutné investovat 40 bilionů amerických dolarů, aby města udržela krok s nárůstem počtu svých obyvatel.

Jak bude vypadat město budoucnosti?

Vedle ekologických výzev bude muset chytré město čelit i konkurenčním nabídkám jiných měst. Pokud si bude chtít udržet obyvatele, musí umožňovat kvalitu života, jakou lidé očekávají. Kromě nabídky pracovních míst to znamená dostatečné zázemí pro zábavu a vzdělávání, pohodlné bydlení, bezpečné a čisté prostředí a efektivní, spolehlivé a dostupné městské služby v oblasti energií, vody, odpadového hospodářství a dopravy.

„Budoucí chytré město tak bude fungovat na principu co největších úspor energetických zdrojů a postupného zjednodušování a propojování všech infrastrukturních systémů. Chytré domácnosti už nyní využívají například inteligentní elektroinstalaci, která výrazně zjednodušuje obsluhu a zároveň snižuje náklady,” říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.


Jeden dům, jedno řešení od ABB

„ABB v rámci své expozice na veletrhu FOR Arch naváže na koncept ,Jeden dům, jedno řešení’ a představí návštěvníkům komplexní řešení domovní elektroinstalace od zásuvky až po rozvodnici. Poprvé také ukáže inteligentní elektroinstalaci ABB-free@home s bezsběrnicovými prvky a novým systémovým modulem, dále řadu jističů SZ200 a rozvodnice System pro E comfort MISTRAL® a pro MCompact,“ dodává Tanja Vainio. V interaktivní části Smart Lab mohou návštěvníci ovládat pomocí virtuální reality světelné scény v chytré domácnosti, případně si mohou ovládání inteligentní elektroinstalace vyzkoušet přímo na dotykovém panelu.

ABB-free@home® – nové designy a ovládací prvky

V systému domovní automatizace ABB-free@home® došlo k rozšíření o oblíbené české designové řady. Kromě již stávajících krytů v designu future® linear, solo® a solo® carat je nyní možné vytvořit celou instalaci v řadě Tango®, Element®, Time® a Time® Arbo.

ABB-free@home® nabízí rozmanité možnosti v ovládání domovní elektroinstalace. Pomocí prvků systému lze libovolně ovládat osvětlení, žaluzie nebo vytápění objektu. Celý systém nabízí mnoho funkcí, které je možné v průběhu používání libovolně měnit. Celou instalaci lze ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu, standardními ovladači, termostaty či žaluziovými spínači, které jsou umístěny na stěně místnosti.
Letošní novinkou v ovládání systému ABB-free@home® je vnitřní dotykový panel s úhlopříčkou 4,3". Na panelu lze zobrazit například informace i z venkovní meteorologické stanice, která byla nově zařazena do vybavení systému. Pomocí stanice lze měřit a zobrazit hodnoty rychlosti větru, intenzity světla, venkovní teploty a informace o dešti. V sortimentu inteligentní elektroinstalace ABB-free@home® dochází také k obohacení o další prvky pro ovládání vytápění a chlazení. Ke stávajícím termostatům, které se připojují sběrnicovým kabelem, přibyly dva typy termostatů, které k připojení kabel nepotřebují. Oba typy nových termostatů umožňují připojení podlahového čidla přímo k termostatu. Tato funkce počítá se začleněním termostatů přímo do podlahových systémů.


Nové jističe SZ200

Elektroinstalace běžně sestává ze spínačů, zásuvek, systémů inteligentní elektroinstalace, systému domovních telefonů až po základ elektroinstalace uvnitř objektu – rozvodnici. Ta musí být vybavena prvky modulárních systémů, které naleznou uplatnění v bytové výstavbě. Nově je produktové portfolio ABB rozšířeno o plnohodnotnou řadu jističů 6 kA určených pro domovní instalace s označením SZ200.

ABB je technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Celosvětově dodává zákazníkům z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací společnost ABB dnes tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 zemích světa a má přibližně 132 000 zaměstnanců.

www.abb.com