Uzņēmums ABB izlaiž pasaulē pirmo zemsprieguma automātslēdzi, ko izmantot elektrosadalei un viedā tīkla komunikācijām

2013-04-11 - Šī inovācija var palīdzēt ietaupīt tādu daudzumu enerģijas, kas ekvivalenta 1,4 miljonu Eiropas mājsaimniecību elektrības patēriņam, turklāt tas var palīdzēt elektroenerģijas padeves pārtraukumu novēršanā
ABB, vadošais uzņēmums enerģētikas un automātikas tehnoloģijās laidis klajā Emax 2 — pirmo zemsprieguma automātslēdzi, kurā integrētas elektrosadales funkcijas. Jau ierīkoto tradicionālo automātslēdžu vietā uzstādot Emax 2, gadā iespējams ietaupīt 5,8 miljonus megavatstundu (MWh). Šāds enerģijas daudzums vienāds ar 1,4 miljonu ES mājsaimniecību enerģijas patēriņu viena gada laikā.

Šādi enerģijas ietaupījumi samazinātu emisijas par 4 miljoniem tonnu CO2 jeb par tādu emisiju daudzumu, ko gada laikā rada 1 miljons automašīnu. Ja automātslēdzi Emax 2 uzstādītu atsevišķās ēkās tagadējo parasto automātslēdžu vietā, tad maksimālais enerģijas samazinājums var būt līdz 15 procentiem.

Tādi automātslēdži kā Emax 2 tiek izmantoti gadījumos, ja nepieciešama liela enerģijas daudzuma aizsardzība un kontrole zemsprieguma vidē, piemēram, rūpnieciskajās un komerciālajās ēkās, datu centros vai kuģos.

Esošo automātslēdzi var tehniski vienkārši nomainīt pret Emax 2. Enerģijas ietaupījumu dēļ automātslēdzis Emax 2 atmaksājas jau gada laikā.

Šis automātslēdzis ietver atslēgšanas aizsargreleju ar iebūvētu strāvas regulatoru, kas mēra un izvērtē energopatēriņu un nosaka slodzes, kuras atbilstoši klienta norādījumiem maksimālajā elektrības patēriņa laikā nepieciešams saglabāt vai samazināt. Šādi tiek novērsti arī elektroenerģijas padeves pārtraukumi, jo to cēlonis bieži vien ir pieprasījums, kas maksimālā patēriņa brīžos pārsniedz piedāvājumu.

Lai pārvaldītu elektrosadali, tiek izslēgta elektropadeve nebūtiskam aprīkojumam. Līdzko tiek sasniegts pieņemams enerģijas līmenis, šī elektropadeve atkal tiek ieslēgta. Inteliģenta lēmumu pieņemšana notiek pateicoties iebūvētam regulatoram un programmatūrai, kas izmanto sarežģītus algoritmus, lai izlemtu, kad strāvas pārslēgšana ir atbilstoša, vienlaicīgi saglabājot pievienotā aprīkojuma vispārējo funkcionalitāti vai produktivitāti.

Automātslēdzim ir arī komunikāciju modulis, kas ļauj koplietot svarīgus datus par patēriņu un sistēmas uzticamību tieši ar viedo tīklu un citiem saziņas protokoliem.

“Automātslēdži sniedz vienu no lielākajām energosistēmu neizmantotajām iespējām, kā ietaupīt elektrību. Līdz šim automātslēdži tika izmantoti, lai palielinātu drošību un aizsargātu elektriskās ķēdes, bet nu tās pirmo reizi tiek izmantotas arī elektrības taupīšanai,” stāsta Tarak Mehta, ABB Grupas Zemsprieguma produktu divīzijas vadītājs.

“Automātslēdži ir mums visapkārt, to kopējais enerģijas ietaupījums ir milzīgs. Šis ir lielisks piemērs, kā varam izmantot viedas tehnoloģijas, lai mazinātu enerģijas izniekošanu. Tās ir labas ziņas gan apkārtējai videi, gan mūsu klientiem, kas var būtiski samazināt izdevumus, pārslēdzoties uz mūsu jauno ierīci,” piebilst Tarak.

Jaunā automātslēdža Emax 2 izstrāde, kuru vadīja ABB attīstības centrs Bergamo, Itālijā, noritēja vairākus gadus.

2012. gadā ABB izpētē un attīstībā ieguldīja vairāk nekā 1,5 miljardus ASV dolāru, un uzņēmums nodarbina 7000 inženiertehnisko darbinieku visā pasaulē.

Emax 2 automātslēdzis

Meklēt