YuMi diriguoja orkestrui

2017-09-21 - Kaip ir per bet kurį Italijos "Teatro Verdi" pasirodymą muzikantai sėdi susikaupę, instrumentai paruošti, o akys nukreiptos į “maestro". Solistai laukia dirigento mosto. Tačiau tai nėra įprastas pasirodymas, kaip nėra įprastas ir dirigentas, nes tai ABB robotas "YuMi".

Rugsėjo 12 dienos vakarą YuMi dirigavo Italijos tenorui Andrea Bocelli, kuris “First International Festival of Robotics” vakaro programoje atliko Verdžio kūrinius. Daugiau nei 800 svečių iš viso pasaulio stebėjo programą “A breath of hope: from Stradivarius to the robot”. Tarp šio vakaro svečių buvo ir ABB vadovas Ulrich Spiesshofer, kuris vadovavo robotų padaliniui tuo metu, kai buvo sukurtas YuMi.


Andrea Bocelli ant scenos kartu su YuMi

Viename gražiausių Italijos teatrų diriguojant YuMi maestro Bocelli atliko "La Donna è Mobile", garsiąją Verdi "Rigoletto" ariją. YuMi dirigavo ir solistei Maria Luigia Borsi atliekant klasikinę soprano ariją "O mio babbino" caro" iš Puccini "Gianni Schicchi".

Šis unikalus 15 minučių pasirodymas pademonstravo, kad žmonės gali puikiai bendradarbiauti su robotais.

Maestro Bocelli pažymėjo, kad „buvo labai įdomu dalyvauti pasirodyme kartu su ABB robotu YuMi. Pasirodo, kad robotas gali iš tikrųjų diriguoti orkestrui, bet tai įmanoma tik labai talentingų inžinierių ir tikrų meistrų dėka. Sveikinimai komandai, kuri tai padarė", - pridūrė jis.


Andrea Bocelli ir ABB CEO Ulrich Spiesshofer su YuMi prieš koncertą

"Aš manau, kad šį vakarą mes iš tiesų kuriame istoriją ir rašome ateities robotikos programą", - sakė ABB vadovas Ulrich Spiesshofer po pasirodymo. "YuMi parodė, koks intuityvus ir savarankiškai besimokantis yra šis robotas; kaip puikiai mūsų programinė įranga gali išmokti dirigento gestų, muzikos pajautimo ir diriguoti visam orkestrui."

Dirigavimas orkestrui yra viena iš aukščiausių meno formų - tai įvairių muzikantų balsų apjungimas, išreiškiant kompozitoriaus muziką. YuMi yra vienas pažangiausių robotų, kuris keičia bendrą požiūrį į žmonių ir robotų bendradarbiavimą. Pasirodymas paliudijo, kad žmonės ir mašina kartu dirbti gali visiškai kitokiais būdais.

Moderniomis YuMi technologijomis džiaugėsi ir "Lucca” filharmonijos orkestro direktorius maestro Andrea Colombini, kuris padėjo paruošti YuMi renginiui. Pasak jo, labai gerai pavyko sukurti sąveiką tarp roboto alkūnės, dilbio ir riešo, o dirigento gestų niuansai buvo atgaminti labai aukštu lygiu, kokio jis net nesitikėjo.

Andrea Colombini ir YuMi

YuMi dirigavimas pasižymėjo labai sklandžiais gestais, buvo neįtikėtinai švelnus ir išraiškingas. Tai neįtikėtinas žingsnis į priekį, lyginant su ankstesnių robotų judesių kietumu. Šis pasirodymas patvirtino, kad YuMi galima užprogramuoti taip, kad jis atliktų pačius subtiliausius veiksmus.

YuMi buvo ruošiamas pasirodymui dviem etapais: dirigento Colombini judesiai buvo fiksuojami (“lead-through”) programavimo procese, kuomet abi roboto rankos atidžiai seka judesius, o pastarieji yra įrašomi. Antrasis etapas – ABB "RobotStudio" programinė įranga sinchronizavo judesius su muzika.

Pirmasis tarptautinis robotikos festivalis buvo skirtas robotikos, įskaitant ir pramoninių, tokių kaip YuMi, robotų sklaidai.

Nors šis pasirodymas leidžia žvilgtelti į ateitį, bet mažai tikėtina, kad robotai galėtų lygintis su profesionalaus dirigento meistriškumu, technika, interpretacijomis ir charizma. Tikslas yra paprastas - sukurti pramoninius robotus, kuriuos būtų paprasčiau naudoti ir jiems reikėtų mažiau žmogaus įsikišimo.