Prostowniki z Aleksandrowa Łódzkiego dla kolei aglomeracyjnej w Malezji

2013-10-11 - ABB dostarczy 20 prostowników na potrzeby kolei miejskiej w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Wielomilionowy kontrakt jest realizowany przez Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim.
Prostowniki zasilą budowany, 17-kilometrowy odcinek wydłużający istniejącą Linię Ampang, która obecnie łączy południową i wschodnią część Kuala Lumpur. Nowy odcinek, składający się z 13 stacji, skomunikuje gęsto zaludnione przedmieścia po południowo-zachodniej stronie miasta. Rozbudowa jest częścią rządowego projektu linii szybkiej kolei aglomeracyjnej o długości 51 km łączącej miasta satelickie Kuala Lumpur. Szacuje się, że po zakończeniu budowy w 2016 roku, linia aglomeracyjna będzie obsługiwać około 1,2 mln pasażerów dziennie.

Fot. Craig/Wikimedia Commons
Bardzo ważna dla operatora linii, ze względu na jej duże obciążenie, jest bezawaryjna praca sieci trakcyjnej. W tym celu urządzenia dostarczane przez ABB posiadają szereg zabezpieczeń chroniących poszczególne elementy prostownika. Zamówione prostowniki wyposażone są między innymi w układ diagnostyki diod wykorzystujący czujniki pola magnetycznego, opracowany w całości przez inżynierów z Aleksandrowa Łódzkiego i dostosowany do specyficznych wymagań klienta. Układ ten z powodzeniem od kilku lat realizuje swoje funkcje w londyńskim metrze, dlatego po raz kolejny znalazł zastosowanie w nowym projekcie. Ponadto prostowniki posiadają układ kontroli temperatury spełniający bardzo restrykcyjne wymagania izolacji elektrycznej.

W tym roku na potrzeby projektu ABB dostarczy sześć prostowników, a w przyszłym roku czternaście.

„Malezja to atrakcyjny rynek, a Azja to kolejny, szósty już kontynent, na który trafiają nasze urządzenia. Systematycznie rozwijamy technologię i doskonalimy nasz produkt wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów. Coraz większa liczba zamówień na dalekie rynki pokazuje, że tworzymy prostowniki niezawodne i kompaktowe, sprawdzające się w różnych systemach trakcyjnych i warunkach środowiskowych” – powiedział Piotr Kozubski, Kierownik Działu Projektowania i Uruchomień w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Przekształcanie Mocy.