ABB kablo işbirimini NKT Cables firmasına sattı

2016-09-26 - Zürih, İsviçre, 21 Eylül 2016
- Bu güçbirliği kablo sektöründe öncü bir şirket yaratacak

- ABB ve NKT Cables uzun dönem stratejik işbirliği anlaşması da imzalıyor.

- Satışın toplam işletme bedeli 836 milyon Euro (934 milyon $)

- Satış ABB’nin aktif portföy yönetimine olan yaklaşım kararlılığını ortaya koyuyor.

NKT Cables, ABB’nin küresel boyutta faaliyet gösteren yüksek gerilim kablo sistemleri işkolunu 836 milyon Euro (934 milyon dolar) bedelle devralıyor. Yüksek gerilim kablo sürdürülebilir enerji şebekeleri alanında kilit bir bileşendir ve büyük miktarda enerjiyi uzun mesafelerde nakletmek için kullanılır. Bu işkolu, ABB’nin stratejik olarak değerlendirme aşamasında bulunan Güç Şebekeleri Bölümü altında yer almakta.

NKT Cables genellikle Alternatif Akım (AC) alanında alçak, orta ve yüksek gerilim çözümler için güç kabloları tasarlayan, üreten ve dağıtımını yapan bir firma. Avrupa ve Çin’de bulunan büyük üretim tesislerinin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde satış ofisi bulunuyor. 2015 cirosu 1,2 milyar Euro olan firmanın 3200 çalışanı var.

ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer devir işlemi konusunda “Daha büyük boyutta daha fazla rekabet gücüne sahip olacağına inandığımız, İskandinav geleneğine sahip iki güçlü kablo portföyünü NKT Cable sahipliği altında birleştiriyoruz. Uzun vadeli stratejik ortaklığımızı bu şekilde devam ettireceğiz” bilgisini verdi ve ekledi: “Spesifik bir ürün olan kablo sistemleri işkolumuzun gücünü NKT Cables ile birleştirmek, Next Level stratejimizin bir parçası olan aktif portföy yönetimindeki kararlılığımızı göstermektedir.”

ABB’nin yüksek gerilim kablo teknolojisi, üretim ve servis ağı, NKT Cables’ın faaliyetlerini tamamlayarak uzun mesafe güç iletiminde artan küresel talebi karşılamak için ideal bir konuma gelecek. Bu iki işletmenin birleşik operasyonel boyutu ve erişimi, küresel müşterilere daha iyi hizmet verilmesini sağlayacak.

NKT Cables Başkan ve CEO’su Michael Hedegaard Lyng, “ABB’nin yüksek gerilim işkolu portföyümüze kayda değer bir güç katacak ve bize dünya standardında bir üretim kabiliyeti ekleyecek. İşimizi büyütmek için alan hakimiyetimizi, teknolojiyi, yetkinliği ve yüksek işgücünü kullanacağız” diyor ve devam ediyor, “ Gelecekte dünyanın her yerinde projelerdeki işbirliğimizi yoğunlaştıracak bu ortaklığı heyecanla bekliyoruz.”

ABB’nin kablo sistemleri işkolu, tasarım, mühendislik, tedarik, montaj, işletmeye alma ve servis dahil olmak üzere anahtar teslim hizmetler sunuyor. Tek başına cirosu 2015 yılında 524 milyon dolar, çalışan sayısı 900 olan işkolunun İsveç’in Karlskrona kentinde, en gelişmiş teknolojileri kullanan yeraltı ve deniz altı yüksek gerilim kabloları üretim ve Ar-Ge tesisleri bulunuyor. Varlık devri anlaşmasına üretimi devam etmekte olan en modern kablo döşeme gemisi de dahil.

Yüz yıldan fazla deneyime sahip bu işkolu, çok sayıda farklı uygulamaya hizmet sunuyor ve dünyanın her yanında yüzlerce alternatif akım ve doğru akım hatlarını işletmeye almış bulunuyor.

ABB Güç Şebekeleri başkanı Claudio Facchin birleşme hakkında “Stratejik ortaklık kapsamında ABB ve NKT Cables gelecekte deniz altı bağlantıları ve Doğru Akım (DC) iletim linkleri gibi alanlardaki Pazar fırsatlarına erişmek için ortak projeler üzerinde çalışacaklar.” diyor ve ekliyor, “Bu işlem Güç Şebekeleri portföyünü yalınlaştıracak ve odaklandıracak.”

Düzenleme ve denetleme kurumlarının onayı ve şartların yerine getirilmesi koşulları sağlandığında, işlem 2017 birinci çeyreğinde tamamlanacak. Bu işlemde ABB’nin mali danışmanlığını münhasıran Goldman Sachs ve hukuki danışmanlığını ise Freshfields Bruckhaus Deringer yaptı.

ABB 4 Ekim 2016 tarihindeki Capital Markets Day toplantısında Güç Şebekeleri stratejik portföy değerlendirmesi sonuçları da dahil Next Level stratejisinde kaydettiği ilerleme hakkında bilgilendirme yapacak.

ABB (www.abb.com) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı alanındaki müşterilerinin performansını artırırken, çevre etkilerini azaltmalarını mümkün kılan güç ve otomasyon teknolojilerinin önde gelen firmalarından biridir. ABB Grup şirketleri 100 civarında ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

Geleceğe yönelik beyanlar hakkında önemli bilgi
Bu basın duyurusunda geleceğe yönelik bilgi ve beyanlar bulunmaktadır. Bu beyanlar çoğunlukla “beklemektedir,” “inanmaktadır,” “tahmin etmektedir,” “hedeflemektedir,” “planlamaktadır” veya benzer ifadelerle dile getirilmiştir. Ancak, pek çoğu bizim kontrolümüz dışında olan ve gerçekte elde edilen sonuçların bu basın duyurusunda geleceğe yönelik ifade edilen beyanlardan farklı olmasıyla sonuçlanabilecek, örneğin ABB Ltd’in U.S. Securities and Exchange Commission’a verdiği yıllık bildirimlerde, özellikle de Form 20-F içinde yer verdiği ve üzerinde görüş bildirdiği, çok sayıda risk ve belirsizlik vardır. ABB bu tür geleceğe yönelik beyanlarını makul varsayımlara dayandırsa da bu beklentilerin gerçekleşeceği garantisini veremez.


Bizi takip edin:

Follow us on TwitterGet LinkedInConnect on FacebookSubscribe on YouTube

AramaERIŞIM BILGILERI

 • Bilgi için
 • ABB Grup Medya İlişkileri
 • Saswato Das
  Antonio Ligi, Sandra Wiesner
  Tel: +41 43317 7111

  ABB Ltd
  Affolternstrasse 44
  8050 Zurich
  Switzerland