Eesti ABB tarnis Tallinki uuele laevale Megastar kaks generaatorit

2017-01-27 - ABB seadmed ja süsteemid teevad Megastarist Läänemere energiatõhusaima aluse
Pühapäeval, 29. jaanuaril alustab Tallinna-Helsingi liinil Tallink Shuttle teenuse opereerimist uus reisilaev Megastar. Uuele laevale tarnis kaks generaatorit Eesti juhtiv energeetika- ja automaatikatehnoloogiaettevõte ABB AS. Generaatorid valmisid ABB Jüris asuvas mootorite ja generaatorite tehases.

”ABB-l on põhjust olla uhke, et saime kaasaegsete seadmete näol anda omapoolse panuse Läänemere moodsaima reisilaeva valmimisse,” märkis ABB Balti riikide juht Bo Henriksson. ”Koostöö alus on kahtlemata ABB ja Tallinki sarnane lähenemine energiatõhususele ning soov luua uusi väärtusi keskkonda säästes.”

LNG-kütusega sõitev laev Megastar on keskkonnasäästlik nii kasutatud kütteaine kui ka muude tehnoloogialahenduste poolest. Tänu ABB elektrienergia tootmislahendusele ja energiasüsteemi juhtimissüsteemile saab laeva kütuse- ja energiatarbimist efektiivselt optimeerida.

ABB tarnis Megastari jaoks veojõusüsteemi, elektrilise käitursüsteemi ja energiasüsteemi juhtimissüsteemi. Koosmõjus vähesaastava veeldatud maagaasi ehk LNG-tehnoloogiaga avaldavad ABB tarnitud süsteemid laeva energiatõhususele märkimisväärset mõju. Megastari sõukruviga mootorid ja kolm suuremat generaatorit valmistati Soome ABB Helsingi tehases, kaks väiksemat generaatorit aga Eesti ABB Jüris asuvas mootorite ja generaatorite tehases. Reisilaeva veojõu- ja käitursüsteem töötati välja Soome ABB Marine and Ports äriüksuses.

”ABB-l on Tallinkiga pikaajaline koostöökogemus, seega olime teadlikud kliendi kõrgetest ootustest,” ütles ABB mootorite ja generaatorite äriüksuse juht Matti Pekkarinen. ”Meie tavakohane kliendikeskne meeskonnatöö ja tõhus töösooritus võimaldasid tarnida kliendile õigeaaegselt laitmatu kvaliteediga seadmed. Meil on hea meel, et uue, kõrgtehnoloogilise laeva elektrit toodetakse Eestis valmistatud generaatorite abil.”

Tallinki laevastiku lipulaev Megastar valmis Turus Meyeri laevatehases, kuna Tallinki eesmärk oli ehitada alus siseturu klientide teenindamiseks ning kasutada seejuures võimalikult palju kohalikke vahendeid. ”Meie jaoks oli oluline, et laeva ehitamine elavdaks kohalikku majandust,” märkis Tallinki kontserni kuuluva HT Laevateeninduse tegevdirektor Tarvi-Carlos Tuulik.

Iga tehniline otsus laeva projekteerimise ja ehitamise käigus langetati selliselt, et laeva energiatarbimist saaks igas olukorras optimeerida. „Meie hinnangul suurendavad ABB seadmed ja süsteemid Megastari energiatõhusust kokku 30 protsendi võrra, võrreldes teiste samal marsruudil sõitvate alustega,” sõnas Tuulik. ”Jäime projekti käigu ja ABB-ga toimunud koostööga rahule. Hindame ABB kõrgetasemelist inseneritööd ja uuendusmeelsust ning näeme mitmeid võimalust koostöö jätkamiseks.“

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on teedrajav tehnoloogialiider elektrifitseerimisseadmete, robootika ja ajamite, tööstusautomaatika ja elektrivõrkude alal ning pakub teenuseid tehnovõrkude, tööstuse ning transpordi ja taristu valdkonnas. Enam kui 125-aastase ajalooga innovaatorina kujundab ABB täna tööstusliku digiteerimise tulevikku ning juhib energeetika- ja neljanda tööstusrevolutsiooni arenguid. ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligikaudu 135 000 inimesele. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kahte valdkonda: tootmine (generaatorid, ajamid, taastuvenergiaseadmed, elektrikilbid, komplektalajaamad) ning müük (ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektid, kesk- ja madalpingeseadmed, automaatikaprojektid, robotid, korrashoiuteenused). ABB on pälvinud viis korda (2007, 2008, 2009, 2011, 2014) Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra (2008) Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee