ABB uczestniczy w projekcie budowy gazoportu w Świnoujściu

2012-12-18 - ABB będzie miała swój wkład w jedną z najważniejszych polskich inwestycji rządowych ostatnich lat. Spółka dostarczy urządzenia, które posłużą do zasilenia terminalu LNG w Świnoujściu.
Budowa zbiorników na gaz (źródło: Polskie LNG S.A.)
W gazoporcie dostarczany drogą morską skroplony gaz ziemny (LNG) będzie poddawany regazyfikacji, czyli przekształcany do postaci gazowej. Początkowo zdolność regazyfikacyjna ma wynieść około 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, co stanowi jedną trzecią zużycia gazu w Polsce. Po rozbudowie gazoport będzie mógł odbierać około 7,5 mld m3 gazu. W założeniu budowa terminalu LNG ma zdywersyfikować dostawy gazu, a co za tym idzie – zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jak oficjalnie podała spółka GAZ-SYSTEM S.A., odpowiedzialna za inwestycję, wartość projektu to około 2,7 mld PLN.

Gazoport ma być zasilany dwiema liniami 110kV z sieci 110kV należącej do firmy ENEA Operator. ABB będzie odpowiedzialna za projekt, montaż i uruchomienie rozdzielni 110kV oraz szaf zabezpieczeń dla rozdzielni 100kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

To główne elementy układu zasilania gazoportu, w skład którego wejdą także dwa transformatory 45MW, duża rozdzielnia średniego napięcia i system rozdzielni niskiego napięcia.

Zamówione rozdzielnie 110kV mają charakteryzować się wysokim poziomem IP. IP określa stopień ochrony przez wpływami czynników zewnętrznych. Zazwyczaj IP w tego typu urządzeniach znajduje się na poziomie 45, jednak stopień ochrony w rozdzielniach, które wyprodukuje ABB, musi wynosić około 55, głównie ze względu na wpływ środowiska morskiego.

Między innymi z tego względu ABB zaproponowała zastosowanie modułowej, napowietrznej rozdzielni typu COMPASS, która dzięki zintegrowaniu wielu funkcji w jednym urządzeniu, zwiększa niezawodność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu miejsca zajmowanego przez rozdzielnię.

(źródło: Polskie LNG S.A.)
„Postawiliśmy na sprawdzoną, niezawodną instalację. Od kilkunastu lat zajmujemy się urządzeniami modułowymi, byliśmy prekursorami we wprowadzeniu ich na rynek polski. Z rozdzielni ABB typu COMPASS korzystają największe polskie firmy sektora energetycznego, między innymi PGE, PGNiG, ENEA, czy ENERGA” – powiedział Krzysztof Pałgan, Dyrektor Obszaru Sprzedaży Systemy Energetyki w ABB.

ABB od wielu lat obecna jest w sektorze ropy i gazu na polskim rynku, oferując usługi serwisowe oraz kompleksowe rozwiązania dla dystrybucji i przetwarzania gazu, rafinacji i eksploatacji terminali, produkcji przybrzeżno-morskiej oraz przybrzeżno-lądowej, a także dla segmentu rurociągów transportujących gaz i płyny.

PL