Motory ABB dosiahli svetový rekord v energetickej účinnosti

24. augusta 2017 - ABB dosiahla so synchrónnymi motormi takmer 100% energetickú účinnosť. Usporiť môžu až pól milióna dolárov.
Testy vykonané na 6-pólovom synchrónnom motore ABB o výkone 44 megawattov a s rozmermi 5 x 4 x 4 metre ukazoval tesne pred doručením objednávky o 0,25 % vyššiu účinnosť oproti 98,8 % uvedeným v zmluve. Tento svetový rekord v účinnosti elektrických motorov môže ušetriť približne 500 000 USD na výdavkoch za elektrickú energiu počas zhruba 20-ročnej životnosti motora.

“Náklady za vynaloženú elektrickú energiu sú najvyššou položkou vlastníctva takéhoto motora, preto majú podobné úspory veľmi vysoký vplyv na zisky,” povedal riaditeľ divízie robotiky a pohonov ABB Sami Atiya. “Okrem veľmi vysokej účinnosti sú synchrónne motory známe tiež svojou osvedčenou kvalitou. Ich pevná konštrukcia zabezpečuje spoľahlivosť pri stabilne nízkych prevádzkových teplotách a slabých vibráciách.”

Rekord v účinnosti dosiahla ABB optimalizáciou elektrických a mechanických vlastností motora na základe svojich poznatkov, ktorá získala počas viac ako 100-ročnej histórie výroby elektrických motorov. Priemerná účinnosť tohto typu synchrónneho motora sa uvádza medzi 98,2 a 98,8 %. Pokiaľ je motor v nepretržitej prevádzke, znamená 0,25-% zlepšenie účinnosti úsporu 1 000 MWh energie ročne, čo je ekvivalent ročnej spotreby elektriny 240 európskych domácností.

Svet v súčasnosti spotrebuváva takmer dvojnásobok elektrickej energie v porovnaní so spotrebou spred 30 rokov. Do roku 2030 môže tento dopyt vzrásť podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o ďalších 50 %. Aby sa s tým svet vysporiadal, potrebuje prísť s novými zdrojmi energie, no aj s vyššou energetickou účinnosťou. Potenciál úspory energie v priemysle je stále enormný, veľká medzera v tom smere je už len pri samotných aplikáciách s motorovým pohonom. Momentálne účinným spôsobom, ako usporiť elektrickú energiu o 20 až 50 %, je využívanie vysoko účinných motorov a pohonov s premenlivými otáčkami.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT