Jak se bydlí v novém bytě olympioničce Zuzaně Hejnové?

2013-05-07 - Jablonecká jednotka LPWA/Elektro-Praga se může pochlubit slavnou zákaznicí. Nejen vypínače a zásuvky v řadě Time ® zaujaly naši bronzovou olympioničku z Londýna, ale především ABB i-bus® KNX inteligentní elektroinstalace, kterou si Zuzana rozhodla pořídit do svého nového bytu.
O tom, jak zařizovala a řešila nejenom design bytu, ale i funkčnost a efektivitu si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.Zuzko, žijete i doma v poklusu?
Právě že tomu tak bylo, a to jsme chtěli změnit! Chtěli jsme nejen bydlet, ale hlavně si po trénincích, soustředění a létání po světě odpočinout. Zaměřili jsme se na to, aby nové bydlení bylo pohodlné a praktické.

Krásně zařízený byt. Práce architekta?
Děkuji za pochvalu. S architektem jsme konzultovali, ale ve finále jsme si vše s přítelem vybrali a doladili sami.

Pěkné! Zaujalo mě osvětlení a zvláštní vypínače. Elektroinstalaci, tu jste také řešila sama?
Nebyli jsme od začátku rozhodnuti, jak by měla instalace vypadat. Když přišla doba přemýšlení, co si pořídíme za vypínače, hledali jsme na internetu. Líbili se nám vypínače Time®.Ale toto nejsou běžné vypínače, že?
Ne, to je inteligentní elektroinstalace. K ní jsme se dostali při listování katalogem ABB a zjistili jsme, co všechno je možné, a tak se nám to zalíbilo.

Takže přes obyčejné vypínače k inteligentní elektroinstalaci?
Abych pravdu řekla, já se v tom tak nevyznám. To přítel studoval detaily, aby se řídilo osvětlení, topení, provoz žaluzií i wellness, prostě aby to bylo ideální řešení a vše spolupracovalo se vším. ABB i-bus® KNX nám přišel ideální.

Říkáte, že tento panel s obrazovkou je vlastně centrálním ovladačem, který nahradil běžné vypínače?
Ano a je to s ním naprosto jednoduché, člověk se v tom zorientuje hned a může si tam nechat nastavit v podstatě to, co chce, a tak, jak mu to vyhovuje. Světla, žaluzie, topení…
Doporučila byste ABB i-bus® někomu ze svých kolegů?
Určitě. Mně se to moc líbí. Už žádné obíhání bytu a stahování jednotlivých rolet. Navolím si, že mi to samo sjede, v kolik chci, a stejně tak mi to vyjede. Máme tady navolené i světelné scény a nemusím obcházet byt a rozsvěcet si všechno jednotlivě. Zmáčknu tlačítko a vše se rozsvítí najednou.

Máte jako atletka ráda rychlost?
Já bych neřekla, že to je rychlost, co mám ráda. Spíš efektivita a z toho plynoucí úspora času a energie. S tím je kupodivu v souladu i tahle naše elektroinstalace. Netušila jsem, že něco takového je a jak to funguje.

Design prvků jste vybírala Vy?

To bylo moje! Je to moderní věc, která se hodí do moderního bytu. Nechtěli jsme naprostý hi-tec design, úplně by se nehodil do interiéru. Tak jsme zvolili nadčasový design Triton. I dotykový displej jsme zvolili menší. Chtěli jsme ho jen jako centrální ovládací místo při odchodu z hlavní části bytu.
Má někdo z Vašich známých inteligentní elektroinstalaci?
Asi jsme první. Z cest vím, že se používá v hotelích a velkých budovách. My jsme ale mladí a zvídaví.


Jste zvyklá pořizovat si nejmodernější techniku?
Nejsme takoví, že musíme mít všechno „nej“, ale říkali jsme si, že když děláme nový byt a chceme, aby byl moderní, tak si sem dáme inteligenci, aby nám to ušetřilo spoustu času, a navíc je to trendy teď i v budoucnu. Už vím, jak technika pomáhá, když jsme často mimo domov.

Poté co jste „narazili“ na inteligentní systém u ABB, zkoumali jste i jiné?
Chtěli jsme něco, na co se budeme moci spolehnout dlouhou dobu. To ABB splňuje. Nadnárodní výrobce s dlouhou tradicí a odborným zázemím v Čechách.

Děkuji za rozhovor a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů.

Lenka Mrvová

Hledat