ABB pomáha reťazcu IKEA s využívaním slnečnej energie

20. februára 2018 - Spoločnosť ABB dodala švédskemu nábytkárskemu reťazcu IKEA dokopy 20 inovatívnych solárnych invertorov TRIO-50, ktoré napájajú strešný solárny systém jednej z najväčších predajní IKEA v Singapúre. Systém podľa predpokladov vygeneruje 1,3 milióna kilowatthodín (kWh) ročne, čo je dostatok obnoviteľnej energie pre zásobenie viac ako 280 domácností. Inštalácia solárnych panelov začala v marci 2017 a v decembri už bol celý projekt spustený do prevádzky.IKEA očakáva, že strešný systém počas nasledujúcich 10 rokov usporí obchodu IKEA na účtoch za elektrinu odhadom 2,4 milióna USD.

“Našim cieľom je vyhovieť rastúcim požiadavkám vo svete pre zásobenie rôznych oblastí elektrickou energiou a popri tom znižovať dopad na životné prostredie a vytvárať hodnoty pre našich zákazníkov,” uviedol riaditeľ divízie Produktov pre elektrifikáciu (EP) ABB Tarak Mehta. “Tento projekt je jedným takýmto príkladom, kde inovatívne technológie od ABB umožnia reťazcu IKEA priblížiť sa k ich cieľom a záväzkom vo vzťahu k efektívnemu využívaniu elektrickej energie a udržateľnej spoločnosti. Integrácia obnoviteľných zdrojov je čoraz dôležitejšou súčasťou energetickej revolúcie vo svete a stratégie ABB Next Level.”

Invertory TRIO-50 od ABB poputujú aj na ďalšie strechy IKEA v juhovýchodnej Ázii: v Malajzii budú 500-kW invertory napájať IPC Shopping Center, kde je najväčším obchodom práve IKEA a 1,5-megawattové invertory zas pokryjú strechu IKEA obchodného domu v thajskom meste Bangyai blízko Bangkoku, ktorý je práve vo výstavbe. 

Podobné myšlienky ako IKEA majú aj ďalšie inštitúcie v komerčnom sektore, ktoré by tiež radi v nadchádzajúcich rokoch vybudovali malé solárne elektrárne na svojich strechách. Podľa prieskumu GTM Research klesli náklady na solárne inštalácie komerčných prevádzok za posledných 5 rokov takmer o 30 %, čo súvisí predovšetkým s poklesom cien solárnych panelov. Tento vývoj teraz umožňuje korporáciám, ako napríklad v prípade IKEA, dosiahnuť finančné a prevádzkové úspory pri znížení svojho vplyvu na znečisťovanie životného prostredia. 

Podobné iniciatívy sa rozbiehajú aj mimo korporátneho sektoru. Samotné vlády v niektorých štátoch juhovýchodnej Ázie spustili iniciatívy v oblasti obnoviteľných zdrojov, čím dláždia cestu čistejšiemu prostrediu v tomto regióne.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT

ODKAZY