Nauja Stambulo geležinkelio linija sujungia du žemynus

2016-09-20 - Dviejuose žemynuose išsidėsčiusiam miestui naujos ABB pastotės tiekia elektros energiją ir aprūpina po Bosforo sąsiauriu nutiestą geležinkelio liniją. Šis ambicingas projektas, kuris sujungs Europą ir Aziją, bus baigtas 2018 metais, nors geležinkelio linija veikia jau dvejus metus.Stambulas išsidėstęs dviejuose žemynuose, kuriuos skiria Bosforo sąsiauris. Buvusioje Romos, Bizantijos, Lotynų ir Osmanų imperijų sostinėje per pastaruosius 50 metų gyventojų padaugėjo dešimteriopai. Šiandien apie 14 milijonų gyventojų turintis miestas yra penktas didžiausias pasaulyje metropolis, kurio europinę ir azijinę dalis jungia tik du tiltai. Šiuos tiltus kasdien kerta apie du milijonai žmonių, o tai sukelia eismo spūstis ir didelį užterštumą.

Prieš maždaug dešimtmetį, siekiant sumažinti šias problemas ir rasti ilgalaikį miesto transporto sprendimą, buvo pradėtas Marmario geležinkelio projektas. Jį sudaro nauja geležinkelio jungtis, einanti po Bosforo sąsiauriu, ir abiejuose sąsiaurio pusėse esančių linijų modernizavimas. Šis projektas per miestą nuties 77 km ilgio koridorių iš Gebze rytuose iki Halkalż vakaruose. Trečioji linija bus skirta tarpmiestiniams maršrutams ir krovinių pervežimams, o tam reikia pilnai atnaujinti antžemines elektrifikacijos ir signalizacijos sistemas. Linijoje bus įrengta 40 naujų ir modernizuotų stočių, du valdymo centrai bei priežiūros paslaugų centrai.

Pirmasis projekto etapas - tai geležinkelio tunelis po vandeniu. Tai pirmasis pasaulyje tunelis sujungiantis du žemynus. Ši idėja pirmąsyk buvo iškelta dar 1860 metais. Tunelyje elektros energijos tiekimą užtikrina dvi pastotės, esančios abiejose tunelio pusėse bei tunelio vidury esanti požeminė sekcija.

Šimtmečio senumo svajonė

Projektą įgyvendina "Eym“ - Ispanijos inžinerinės įmonės OHL dukterinė įmonė, o ABB yra atsakinga už traukos pastočių ir sekcijų projektavimą, tiekimą, montavimą ir paleidimą. ABB taip pat buvo patikėta pastatyti laikiną traukos pastotę Yenikapż.

ABB reaguodama į specifinius kliento funkcionalumo poreikius pateikė novatoriškus sprendimus. Pagrindiniai produktai ir sistemos – tai kompaktiška aukštos įtampos skirstomųjų įrenginių „Plug and Switch“ (PASS) sistema, FSK II+ geležinkelio jungikliai, vidutinės įtampos „Unigear R40“ tipo skirstykla, galios koeficiento korekcijos įranga, viršįtampių ribotuvai, pagalbiniai transformatoriai ir sistemos. Pastotėse taip pat yra įrengtos valdymo ir apsaugos sistemos, atitinkančios tarptautinį IEC 61850 komunikacijos standartą, įgalinantis visos elektros įrangos monitoringą bei kontrolę vietoje ir nuotoliniu būdu.

Siekiant sumažinti montavimo laiką vietoje, visos skirstyklos buvo išbandytos ir sumontuotos gamykloje. Kompaktiška 170 kilovoltų (kV) dviejų fazių PASS apjungia visas funkcijas į vieną modulį ir sumažina pastočių dydį, bet padidina veiklos bei priežiūros efektyvumą ir saugumą. Specialiai geležinkeliams skirta 25 kV vienfazė „Unigear“ taip pat buvo sukurta laikantis ypatingų saugos reikalavimų.

Kai projektas bus baigtas, bus sukurtas ne tik alternatyvus geležinkeliu krovinių gabenimo tarp Azijos ir Europos būdas, bet turėtų palengvėti ir Stambulo transporto apkrovos - iki 1,5 mln. keleivių per dieną. Taip bus įgyvendinta amžiaus senumo svajonė.

Archeologiniai radiniai taip pat įnešė savo aspektą į projektą. Statybos, kurios turėjo būti baigtos iki Respublikos dienos paminėjimo 2009 metais buvo atidėtos ištisiems metams. Tačiau archeologiniai radiniai, rasti kasinėjimo metu yra labai svarbūs, nes parodė, kad Stambule gyventa prieš beveik 8500 metų, o ne 6000 kaip manyta anksčiau. 37 nuskendę laivai ir 35.000 archeologiniai radiniai bus eksponuojami muziejuje, kuris bus atidarytas Yenikapż, tiksliai toje vietoje, kur senovėje būta iki šiol nežinomo uosto.

IeškotiKONTAKTAI