YuMi skatuves debija

Līdzīgi kā citos koncertos, kas notiek freskām rotātajā izsmalcinātajā Teatro Verdi (Pizā, Itālijā) zālē, arī šoreiz mūziķi sēž, sagatavojuši instrumentus, un uzmanīgi veras uz Maestro. Arī solists ir jau noskaņojies un gaida, kad diriģents pacels savu zizli. Taču šis nav parasts priekšnesums, un arī diriģents nav parasts. Šeit notiek ABB izlolotā YuMi — pasaulē pirmā divroku darbības robota (dual-arm robot), kurš paredzēts fiziskai mijiedarbībai ar cilvēku — orķestra diriģēšanas debija.
Tāds bija skats vakar vakarā, kad YuMi diriģēja itāļu tenora Andrea Bočelli uzstāšanos Verdi koncertprogrammas atskaņojumā Pirmā Starptautiskā Robotikas festivāla labdarības galā koncertā. Vairāk nekā 800 prominentu viesu no visas pasaules baudīja programmu ar nosaukumu “Cerības elpa: no Stradivāri līdz robotam”. Starp šī īpašā koncerta klausītājiem bija arī ABB grupas vadītājs Ulrihs Špīshofers (Ulrich Spiesshofer). Viņa vadībā savulaik uzplauka Robotikas struktūrvienība un tika radīts YuMi.
Vienā no skaistākajiem itāļu tradīcijas teātriem Maestro Bočelli nodziedāja YuMi diriģētu La Donna e Mobile — slaveno āriju no Verdi operas “Rigoleto”. YuMi pie diriģenta pults bija arī tad, kad Marija Luidžija Borsi (Maria Luigia Borsi) dziedāja klasisko soprāna āriju O mio babbino caro no Pučīni operas “Džanni Skiki”. Nobeigumā YuMi diriģēja arī pasāžu — Pjetro Maskanji intermezzo no operas “Zemnieka gods”.
Šī piecpadsmit minušu ilgā vakara programmas interlūdija bija unikāls notikums, kas parādīja, ka sadarbība starp cilvēkiem un robotiem var būt ļoti veiksmīga.
Maestro Bočelli šim priekšnesumam veltīja daudz atzinīgu vārdu. “Man ļoti patika uzstāties ar ABB radīto robotu YuMi. Šis priekšnesums parādīja, ka robots patiešām var diriģēt orķestri, bet tikai pateicoties talantīgu inženieru un īsta maestro izcilajam darbam. Apsveicu komandu, kura spēja to paveikt,” viņš vēlāk sacīja.
“Es domāju, ka šovakar mēs tik tiešām rakstījām vēsturi un iezīmējām robotikas nākotni,” pēc koncerta atzina ABB grupas vadītājs Ulrihs Špīshofers. “YuMi parādīja, cik intuitīva, cik apķērīga ir šī mašīna — cik brīnišķīgi mūsu programmatūra apgūst diriģenta kustības, izjūt mūziku un spēj vadīt visas komandas darbu.”
Orķestra diriģēšana ir viena no augstākajām mākslas formām, kurā daudzveidīgās mūziķu balsis saplūst vienotā skanējumā, tādējādi nododot komponista ieceri klausītājam. YuMi ir viena no augstākajām robotikas tehnoloģijas formām, kas maina pasaules skatījumu uz cilvēka un robota sadarbību. Abu formu harmoniska mijiedarbība priekšnesuma laikā liecina par to, ka cilvēks un mašīna var sadarboties pavisam jaunos veidos.
Lukas filharmonijas orķestra diriģents maestro Andrea Kolombīni (Andrea Colombini), kurš palīdzēja sagatavot YuMi šim koncertam, bija sajūsmināts par YuMi gudro tehnoloģiju. “Mijiedarbība starp robota elkoņu, apakšdelmu un plaukstu locītavu kustībām, atkārtotām un precīzām darbībām, panākot noteiktas kustības augšup un lejup, bija ļoti veiksmīga,” viņš secināja. Diriģenta žestu nianses tika atveidotas neticami precīzi.
YuMi žesti bija apbrīnojami līgani, neticami maigi un izteiksmīgi niansēti. Ņemot vērā agrāko robotu žestu stīvumu, šis ir apbrīnojams solis robotikas attīstībā, jo YuMi viegli ir programmējams, lai darītu visdelikātākos elektromehāniskās montāžas darbus.
YuMi darbība tika izstrādāta divos posmos. Mēģinājumos Kolombīni kustības tika fiksētas ar procesu, kas saucas “tiešas apmācības programmēšana” (lead-through programming), kurā abas robota rokas tiek vadītas, sekojot diriģenta kustībām. Īpaši liela uzmanība tika pievērsta niansēm. Pēc tam šīs kustības tika ierakstītas. Otrajā posmā kustības tika koriģētas un pilnveidotas ABB RobotStudio programmatūrā, kurā tās tika sinhronizētas ar mūziku. ABB tehniskā kompetence tiešās apmācības programmēšanā deva iespēju Kolombīni vislielāko uzmanību veltīt tieši tam, ko viņš dara vislabāk, proti, atdzīvināt mūziku.
Pirmais Starptautiskais Robotikas festivāls bija veltīts izpratnes par robotiku un tās pielietojumu vairošanai, ko šoreiz uzticēja paveikt industriālajam robotam YuMi, kurš tika izstrādāts fiziskai sadarbībai ar cilvēku.
Lai gan šis koncerts sniedz iedvesmojošu ieskatu nākotnē, maz ticams, ka roboti jebkad spēs apvienot prasmīga diriģenta zināšanas, meistarību, tehniku, interpretācijas prasmi un harizmu. Primārais mērķis bija radīt industriālu robotu, ko varētu vieglāk izmantot un kurš labāk darbotos, cilvēkam pēc iespējas mazāk iejaucoties.
Gluži kā YuMi, kurš asistēja Maestro, arī citi roboti arvien vairāk var palīdzēt cilvēkiem viņu darbā.

1. Starptautiskais Robotikas festivāls notika Pizā (Itālijā) 7.–13. septembrī. Tā mērķis bija vairot izpratni un zināšanas šajā jomā visās dzīves sfērās un robotika pielietojuma aspektos. Šī unikālā un vērienīgā pasākuma īstenošanā piedalījās daudz dažādu institūciju, universitāšu, muzeju, fondu un pētījumu institūtu. Plašo festivāla programmu veidoja konferences un debates — kā zinātniskas, tā mācību, filmu programmas, robotikas mācību izstādes un lietišķās robotikas demonstrācijas.

MeklētKONTAKTI