Izolatory przepustowe EasyDry® RIS firmy ABB to druga młodość dla starych transformatorów

2014-09-15 - Suche, ognioodporne i przeciwwybuchowe urządzenia dla PSE S.A.
ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, otrzymała od Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. (PSE), krajowego operatora sieci przesyłowych w Polsce, zamówienia na wymianę 150 izolatorów przepustowych. W około 90 przypadkach zastosowane zostanie rozwiązanie EasyDry®, wykorzystujące zaawansowaną technologię bazującą na włóknach syntetycznych impregnowanych żywicą (RIS – Resin Impregnated Synthetics) i pozbawioną papieru izolacyjnego, dostarczane przez ABB Micafil ze Szwajcarii.

PSE jest operatorem około 13 519 km linii elektroenergetycznych i 103 stacji najwyższych napięć pracujących na napięciach 750 kV, 400 kV i 220 kV oraz podmorskiej linii 450 kV DC o całkowitej długości 254 km, łączącej Polskę i Szwecję.

Jednym z kluczowych obszarów działalności PSE jako Operatora Systemu Przesyłowego jest zapewnienie wysokiego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa pracy sieci przesyłowej m. in. poprzez eliminowanie czynników wpływających na wydajność jej pracy, w tym ograniczanie i eliminowanie ryzyk związanych z wystąpieniem awarii, a także standaryzację materiałów, aparatów, urządzeń oraz układów ich pracy, instalowanych w sieci przesyłowej. Elementem tych działań jest projekt dotyczący prewencyjnej wymiany eksploatowanych od ponad 25 lat olejowych izolatorów przepustowych w osłonie porcelanowej, na bezpieczniejsze izolatory bezolejowe (suche) w osłonie kompozytowej. W przeprowadzonych przez PSE publicznych postępowaniach przetargowych najkorzystniejsze okazały się oferty ABB, która dla izolatorów na napięcie 110kV i niższe zaproponowała dostawę i montaż izolatorów przepustowych w technologii RIS


Nowoczesne i suche

Technologia RIS to nie tylko bezolejowe, lecz także wyposażone w rdzeń pojemnościowy izolatory przepustowe, kondensatorowe, pozbawione papieru izolacyjnego. W miejsce konwencjonalnej izolacji papierowej, rdzeń izolatora przepustowego jest osłonięty materiałami polimerowymi (lub syntetycznymi) i dodatkowo chroniony żywicą. Izolatory przepustowe EasyDry® nie zawierają materiałów wodochłonnych, a jednocześnie zachowują właściwości ognioodporne i przeciwwybuchowe tradycyjnych izolatorów wykonanych w technologii suchej.

Szacowany czas eksploatacji izolatorów przepustowych EasyDry® przekracza 30 lat, co oznacza, że nowo zamówione urządzenia będą mogły być wykorzystywane przez PSE nawet po wycofaniu z eksploatacji starych transformatorów, kiedy to staną się układami rezerwowymi lub, po ponownym montażu, będą współpracować z nowymi transformatorami.

– Nowe zamówienia dla PSE w zakresie izolatorów przepustowych wpisują się w program prewencyjnej wymiany tych urządzeń w najstarszych jednostkach zainstalowanych we flocie PSE S.A. Decyzja klienta o przejściu z izolatorów olejowych na izolatory typu suchego – RIP lub RIS – wpisują Polskę w trend ogólnoświatowy w tym zakresie – powiedział Eligiusz Hasiak, Dyrektor Sprzedaży Krajowej Lokalnej Jednostki Biznesu Transformatory ABB.


Prostota składowania, niezawodność eksploatacyjna
Próby prowadzone w komorze klimatycznej dowiodły, że materiały syntetyczne impregnowane żywicą (RIS) niemal nie wchłaniają wody, a ich straty dielektryczne nie zależą od długotrwałego wpływu skrajnie wysokiej wilgotności, co ułatwia ich transport, eliminuje wszelkie komplikacje związane ze składowaniem w trakcie montażu i jest gwarancją niezawodności eksploatacyjnej.

ABB aktualnie realizuje pierwszą część otrzymanego zamówienia, która obejmuje dostawę około 100 izolatorów przepustowych. Około 40 z nich, wykonanych z materiałów RIS, zostanie zamontowanych w dziesięciu autotransformatorach mocy. Druga część zamówienia zakłada dostawę 50 izolatorów przepustowych typu RIS, a także kompleksową obsługę techniczną dla dwunastu transformatorów mocy 160 MVA. Zgodnie z harmonogramem projekt powinien zostać ukończony do października 2015 roku.

Stworzenie kompleksowej oferty nie byłoby możliwe bez odpowiednich kompetencji Działu Konstrukcyjnego Zakładu Transformatorów Mocy i współpracy z Zakładem Serwisu Transformatorów Mocy ABB w Polsce, którego usługa wykorzystująca technologię RIS stanowiła wartość dodaną dla klienta.

Sporym wyzwaniem jest w tym przypadku wymiana starych izolatorów przepustowych wyposażonych w nieprodukowane już układy ochrony przeciwprzepięciowej. Dzięki dostępowi do oryginalnych projektów transformatorów, a także korzystając z wiedzy i doświadczenia ich konstruktorów, ABB opracowała rozwiązanie umożliwiające wymianę starych izolatorów przepustowych na nowe, oparte na technologii RIS, przy zminimalizowanej ingerencji w istniejące układy. ABB przeprowadzi także przeglądy przełączników i zaawansowaną diagnostykę transformatorów, w tym pomiary wilgotności uzwojeń.

Transformatory są najważniejszymi elementami sieci energetycznej, a podzespoły transformatorów takie jak izolatory przepustowe czy przełączniki zaczepów są kluczowe dla zapewniania niezawodności i bezpieczeństwa eksploatowanych transformatorów. Podstawową funkcją transformatorowych izolatorów przepustowych jest przepuszczenie prądu o wysokim potencjale przez kadź transformatora. Firma ABB zajmuje się wytwarzaniem izolatorów przepustowych dla transformatorów wysokonapięciowych od ponad 100 lat, prowadząc obecnie produkcję tych podzespołów w siedmiu krajach na czterech kontynentach.

Rozwiązanie EasyDry® zostanie zaprezentowane na stoisku ABB podczas targów ENERGETAB 2014 (16-18 września).

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają klientom przemysłowym oraz zakładom energetycznym zwiększać swoją efektywność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia 145 000 pracowników w ponad 100 krajach świata.

Izolatory przepustowe EasyDry

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI