ABB stabilizuje sieć i poprawia jakość energii w największej elektrowni słonecznej w Jordanii

2017-03-23 - Trzy jednostki VArPro™ STATCOM poprawiają jakość energii elektrycznej, produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Shams Ma’an, jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu na Bliskim Wschodzie. Za projekt, dostawę oraz uruchomienie urządzeń odpowiada ABB w Polsce.

Fot. Damian Jęcek


Zajmująca powierzchnię ponad 200 boisk piłkarskich farma solarna Shams Ma’an o mocy 52,5 MW ma produkować rocznie około 160 GWh energii, zaopatrując około 35 tys. gospodarstw domowych. Instalacja wykorzystuje ponad 600 tys. wysokoefektywnych modułów cienkowarstwowych. Nowa inwestycja pomoże zmniejszyć zależność jordańskiej gospodarki od importowanej ropy i gazu.

Aby spełnić wytyczne kodeksu sieci przesyłowej jordańskiego operatora (NEPCO), ABB zaproponowała rozwiązania stabilizujące sieć w sposób dynamiczny (w „czasie rzeczywistym”). System STATCOM 6MVAr, składający się z trzech autonomicznych jednostek STATCOM 2MVAr, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w ABB w Polsce, w przypadku wykrycia wahań napięcia dostarcza odpowiednią moc bierną, stabilizując tym samym napięcie i zwiększając wydajność przesyłową. STATCOM służy więc jako urządzenie regulujące, reagując natychmiastowo na przeciążenia i zakłócenia.

ABB w Polsce podpisała umowę na dostarczenie tych urządzeń z jednostką ABB w Jordanii pod koniec 2015 roku. Deweloperem farmy fotowoltaicznej jest Shams Ma’an Power Generation PSC, a firma First Solar, wiodący producent modułów fotowoltaicznych, pełni rolę generalnego wykonawcy (EPC) i dostawcy odpowiedzialnego za utrzymanie instalacji.

Układ został zaprojektowany zgodnie z warunkami przyłączenia farmy solarnej do jordańskiej sieci energetycznej. Ten skalowalny system z wbudowaną redundancją przystosowany jest do pracy w temperaturach od -5°C do +44°C, m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi chłodzenia powietrzem w specjalnej, odpornej na trudne warunki atmosferyczne obudowie. VArPro składa się z modułów, które mogą pracować niezależnie od siebie, nawet w razie wyłączenia jednego z nich, co znacznie usprawnia serwis i konserwację. Dodatkową funkcją jest zdalny monitoring.

Jednostki STATCOM zostały wyprodukowane w ABB w Polsce, która oferuje rozwiązania „pod klucz” w zakresie takich systemów do 5MVAr, włączając w to projekt, montaż, instalację, uruchomienie i usługi serwisowe. Odpowiedzialność polskiej spółki w ramach Grupy ABB obejmuje regiony Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

– Przewidujemy, że z uwagi na niestabilność odnawialnych źródeł energii, zapotrzebowanie na urządzenia wspierające, takie jak systemy STATCOM, czy też akumulatorowe magazyny energii, będzie rosło. Chcemy dalej rozwijać się na tym rynku dzięki szerokiemu portfolio oraz elastyczności w dopasowaniu parametrów i funkcji naszych produktów do indywidualnych potrzeb klientów – mówi Michał Ciąćka z Lokalnej Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB w Polsce.

Dla ABB w Polsce jest to pierwszy tak duży projekt realizowany na Bliskim Wschodzie. Wcześniej firma dostarczyła jednostki STATCOM m.in. dla aplikacji przemysłowej w Rosji, lokalnego zasilania niestabilnej sieci w Norwegii oraz dla dużej farmy wiatrowej w Irlandii Północnej.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Szukaj