YuMi na pódiu

13. septembra 2017 - Hudobné nástroje pripravené, orchester sedí bez pohnutia a ich oči sa upierajú na maestra. Sólisti v nádhernom divadle Teatro Verdi v talianskej Pise čakajú na prvý dirigentov pohyb. Toto je však jeho debut: dirigentom je robot ABB YuMi.
Takto vyzerala včerajšia scéna v divadle, kde YuMi dirigoval celý orchester pri predstavení “La Donna è Mobile,” slávnej árie z Verdiho opery Rigoletto. Tenoristom bol slávny Andrea Bocelli, ktorý vystúpil v rámci charitatívneho koncertu pri príležitosti gala večera Prvého medzinárodného festivalu robotiky.

YuMi oddirigoval aj áriu “O mio babbino caro” z Puccinho opery Gianni Schicchi v podaní sopranistky Marie Luigii Borsi a ukázal, že spolupráca medzi ľuďmi a robotmi môže fungovať na jednotku.

“Vystúpenie s YuMi-m bolo veľmi zábavné. Ukázalo, že robot naozaj dokáže dirigovať celý orchester, no samozrejme za jeho prácou musia stáť veľmi talentovaní technici a skutočný maestro. Veľká gratulácia celému tímu,” povedal Andrea Bocelli.

"Myslím si, že dnes večer naozaj tvoríme históriu a píšeme budúcnosť aplikácií v robotike," povedal výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “YuMi je ukážkou toho, aký intuitívny a ´samo-učiaci´ dokáže stroj byť – softvér ABB sa dokáže naučiť pohyby dirigenta, vnímať hudbu a naozaj viesť celý tím.”

Viesť orchester je jednou z najvyšších foriem umenia a to, že to dokáže robot, ukazuje svetu možnosť rôznych, aj nových foriem spolupráce mnedzi robotom a človekom.

Maestro Andrea Colombini, dirigent filharmonického orchestra Lucca, ktorý pomáhal pripraviť YuMi-ho na túto veľkú udalosť, bol jeho sofistikovanou technológiou uchvátený. “Nastavenie vzájomnej súčinnosti lakťa, predlaktia a zápästia robota bolo veľmi úspešné,” povedal. "Takáto dokonalá reprodukcia pohybov dirigenta bola kedysi nemysliteľná, YuMi dosiahol veľmi vysokú úroveň plynulosti pohybov."

YuMi "trénoval" predstavenie v dvoch krokoch. Na skúškach sa Colombiniho pohyby zaznamenávali cez proces nazývaný “lead-through programming,”, kedy sú ramená robota vedené tak, aby sledovali pohyb človeka s veľkým dôrazom na detail; tieto pohyby sú potom nahraté a ďalší krok už spočíva v dolaďovaní pohybov v softvéri ABB RobotStudio, kde prebehne aj synchronizácia s hudbou.

Cieľom ABB je najmä vyvíjať priemyselné roboty, ktoré sa jednoducho používajú a nepotrebujú veľa ľudských zásahov. Táto aplikácia je určite inšpiráciou do budúcnosti, hoci je veľmi nepravdepodobné, že roboty dokážu plnohodnotne skombinovať svoje umelecké a technické schopnosti spolu s charizmou skutočného dirigenta. Tak, ako YuMi potešil maestra, tak zas robot priniesol do sveta hudby trochu unikátnosti a inovátorstva.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT

ODKAZY