Nowy rozłącznik NALFWind™ z zakładu ABB w Przasnyszu na targach w Hanowerze

2013-04-30 - Zakład średnich napięć ABB w Przasnyszu rozpoczyna produkcję nowego rozłącznika NALFWind z możliwością zdalnego sterowania. Urządzenie, przeznaczone w szczególności dla segmentu elektrowni wiatrowych, zostało zaprezentowane podczas tegorocznych targów w Hanowerze.
NALFWind, który jest rozłącznikiem zintegrowanym z bezpiecznikami i uziemnikiem, był elementem interaktywnej ekspozycji ABB, w której zademonstrowano połączony system sterowania i kontroli stanu tego urządzenia. Każdy zwiedzający mógł za pomocą dwóch kliknięć myszą uruchomić aparat poprzez złącze GPRS. Dzięki zainstalowanemu na serwerze systemowi SCADA, możliwe jest sterowanie rozłącznikiem z każdego punktu na ziemi, w którym mamy dostęp do internetu – przy pomocy telefonu komórkowego, iPada, czy też tradycyjnego komputera osobistego.

Funkcję zdalnego sterowania i monitorowania dodano po to, aby urządzenie było w pełni integrowalne z automatyką sieci. W ten sposób NALF Wind może pełnić istotną rolę w działaniu sieci inteligentnej.

„To tak naprawdę pierwsza aplikacja funkcjonująca „na żywo” stworzona przez ABB w Polsce w obszarze sterowania dla kompleksowego aparatu średnich napięć. Do tej pory mogliśmy się spotkać z tego typu rozwiązaniami, ale w oparciu o rozdzielnice SN. Takiego rozwiązania, ale dedykowanego dla aparatów wnętrzowych, jeszcze nie było” – mówi Tomasz Komalski, Dyrektor Globalny Marketingu Produktów SN – Bezpieczniki i Rozłączniki Wnętrzowe. „NALFWind cechuje się unikatowymi parametrami łączeniowymi, które pozwalają na stosowanie aparatu do ochrony transformatorów w zakresie do 3000kVA przy napięciu roboczym 36 kV. Jest to jedyny aparat na świecie w grupie rozłączników w technologii izolacji powietrznej pracujących przy napięciu 36 kV, który posiada tak wysoką zdolność łączeniową”.

NALFWind, z którym współpracuje nowo skonstruowana wkładka bezpiecznikowa o szybkiej charakterystyce łączeniowej typu CESF-S, może być instalowany w stacjach transformatorowych bazujących również na izolacji powietrznej. Rozwiązania o podobnej funkcjonalności oparte są z reguły na izolacji gazowej, co jest pewnym ograniczeniem, biorąc pod uwagę rosnące znaczenie aspektów środowiskowych.

„Bardzo dobrze wpisaliśmy się swoim produktem w kompleksową ofertę ABB. Targi w Hanowerze, na których systematycznie zwiększa się liczba gości i wystawców, to bardzo dobre miejsce na prezentację produktu, który ma szanse stać się ważnym elementem sieci na rynkach europejskim jak również – z racji zakresów napięciowych tego aparatu – na azjatyckim oraz Ameryki Północnej i Łacińskiej” – powiedział Wojciech Kosiński, dyrektor Lokalnej Jednostki Biznesu Produkty Energetyki SN.

SzukajSKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI