Ostrov, ktorý väznil Mandelu, ide na solárny pohon

24. októbra 2017 - Vďaka mikrosieťam a bezdrôtovej technológii od ABB môže teraz juhoafrická pamiatka pod záštitou UNESCO fungovať na základe udržateľnej solárnej energie a slúžiť ako model čistej energie pre ďalšie pamiatky na celom svete.
Robben Island je neúrodný ostrov s rozlohou 5 kilometrov štvorcových ležiaci v Atlantiku asi 10 km od pobrežia Južnej Afriky neďaleko Kapského Mesta a práve táto jeho poloha ho predurčila stať sa obávaným miestom pre malomocných, duševne chorých, či politických väzňov po dobu niekoľkých storočí. Práve na tomto mieste bol 18 rokov v období apartheidu väznený aj Nelson Mandela. V súčasnosti je na ostrove múzeum a najnovšie sa ostrov stal tiež príkladom budúcnosti čistej energie.

Na Robben Island každý deň trajektom z pevniny mieri zhruba 2 000 návštevníkov, navyše na ňom býva viac ako 100 sprievodcov a zamestnancov múzea. Ministerstvo turizmu Juhoafrickej republiky sa preto rozhodlo nainštalovať na ostrove novú mikrosieť poháňanú slnečnou energiou za pomoci moderných technológií ABB.

Mikrosieť pomôže ostrovu Robben Island výrazne znížiť používanie znečisťujúcich dízlových generátorov, ktoré boli doteraz jediným zdrojom energie na ostrove. ABB, ktorá doteraz nainštalovala po celom svete okolo 40 podobných mikrosietí, považuje túto technológiu za prispôsobiteľnú na akýkoľvek iný ostrov alebo "odrezané" miesto na svete, kde jeho populácia potrebuje čistý, udržateľný a stabilný zdroj energie bez možnosti napojenia sa na rozsiahlu verejnú sieť.

Obyvatelia Robben Island-u vidia v tomto projekte ešte jednu symboliku. “Robben Island by mal vždy byť majákom nádeje pre každého,” povedal Vusumzi Mcongo, ktorý bol vo veku 24 rokov na mnoho rokov uväznený ako politický väzeň. Teraz, vo veku 63 rokov, pracuje ako jeden zo sprievodcov po ostrove. “Som si istý, že budúcnosť vyzerá jasnejšie a žiarivejšie.”

Mikrosiete fungujú na základe rozsiahlych digitálnych schopností, vďaka ktorým dosahujú optimálnu účinnosť. Monitoring na diaľku v platforme ABB AbilityTM umožňuje systému monitorovanie a prevádzku na diaľku z Kapského Mesta. Táto vzdialená správa tiež eliminuje potrebu udržiavania pracovnej sily na samotnom ostrove, kde premenlivé počasie často znemožňuje prepravu na pevninu.

Robben Island prevádzkuje menší prístav aj maják, preto sú jeho energetické nároky porovnateľné s malou dedinou alebo s približne 130 domácnosťami. Pred zavedením mikrosiete spaľovali dízlové generátory okolo 600 000 litrov paliva ročne, čo bolo náročné finančne a tiež vysoko záťažové pre životné prostredie. S novou mikrosieťou, ktorú bude môcť ostrov využívať minimálne 9 mesiacov v roku a dízlovým generátorom len ako záložným zdrojom, sa očakáva vďaka projektu zníženie nákladov a miery znečistenia až o 75 %.

“Mikrosiete sú základným kameňom sietí budúcnosti," uviedol riaditeľ divízie ABB Elektrické siete Claudio Facchin. “Projekt na Robben Island je rozhodne jeden z míľnikov, od ktorého sa môžeme odraziť pri podpore silnejších, inteligentnejších a zelenších sietí.”

Mikrosieť na Robben Island zachytáva slnečnú energiu z niekoľkých fotovoltaických panelov na juhovýchodnej strane ostrova, ktoré pokrývajú oblasť veľkosti futbalového ihriska s maximálnou kapacitou 667 kilowattov. 12 solárnych invertorov premieňa jednosmerný prúd na výstupe zo solárnych panelov na striedavý, aby mohol byť distribuovaný po ostrove. Sieť pritom môže "bežať" na solárnej energii počas dňa a ďalších 7 hodín po zotmení vďaka uloženiu energie do batérie.

Ďalšou výhodou bezdrôtovej siete je to, že žiadne výkopové práce nenarúšajú okolité prostredie na ostrove. Robben Island je zaradený do zoznamu prírodného dedičstva Južnej Afriky a je domovom viac ako 20 000 afrických tučniakov, niekoľkých stád africkej gazely a vtáčej prírodnej rezervácii.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT

ODKAZY