Zdobywając nagrodę dla wzorcowej kopalni węgla w Chinach

2013-01-15 - Dwa kopalniane systemy wyciągowe produkcji ABB pomogły najnowszej i największej kopalni węgla w Chinach zdobyć nagrodę za „wyjątkowe osiągnięcie technologiczne”. Rozwiązanie ABB zmniejsza zużycie energii przez maszynę wyciągową o 28% oraz niezaplanowany czas przestoju o 70%.
Jeden z dwóch systemów wyciągowych ABB w kopalni węgla Majialiang. Zdjęcie pokazuje bęben maszyny, łożysko oraz stację hamowania hydraulicznego (w dwóch niebieskich szafach)

Kopalnia Węgla Majialiang to najnowsza i najbardziej zaawansowana technologicznie głębinowa kopalnia węgla w Chinach. Zlokalizowana w prowincji Shanxi w północnych Chinach, jest jedną z największym w kraju – jej zdolność produkcyjna to 12 mln ton rocznie.

Właścicielem kopalni jest jedna z wiodących spółek wydobywczych, Datong Coal Mining Group, która posiada 54 kopalnie węgla i produkuje ponad 193 mln ton węgla rocznie. Majialiang jest najcenniejszym kapitałem spółki i jednocześnie wizytówką górnictwa na najwyższym poziomie.

Kopalnia została niedawno laureatem prestiżowej nagrody w przemyśle wydobywczym w Chinach za wybitne osiągnięcie w innowacji technologicznej. Nagrodę wręczono podczas targów China Mining 2012 w listopadzie dla „projektu, który wdrożył nowe urządzenie lub zaawansowaną technologię i wpłynął w minionym roku na znaczący postęp w poszukiwaniu złóż oraz rozwój”.

Jednym z głównych powodów, dla których kopalnia otrzymała nagrodę, są dwie maszyny wyciągowe ABB. Transportują one węgiel z kopalni na powierzchnię w 589-metrowych, pionowych szybach kopalnianych. Dwie maszyny wyciągowe są w stanie transportować średnio 1346 ton węgla na godzinę.

Majialiang jest największym i najbardziej wydajnym kopalnianym systemem wyciągowym w Chinach. ABB wdrożyła w tym przypadku pierwszą na świecie technologię, która w porównaniu do innych rozwiązań zmniejsza zużycie energii przez maszyny wyciągowe o 28% oraz niezaplanowany okres przestoju o 70%.

Przekłada się to na oszczędność energii rzędu 38 000 megawatogodzin rocznie, co stanowi równowartość 3,8 mln USD w ciągu roku w formie mniejszych wydatków na energię. Wskaźniki redukcji emisji CO2 oraz zwiększenia produktywności są równie imponujące.

Rozwiązanie ABB jest pierwszym na świecie systemem wyciągowym AC-DC-AC, który działa przy pełnym obciążeniu z połową prędkości. W efekcie maszyny wyciągowe mogą funkcjonować na poziomie maksymalnej efektywności energetycznej bez niezaplanowanych przerw, nawet jeśli wystąpi usterka, która w innym wykonaniu spowodowałaby wyłączenie maszyny. W przypadku takiego defektu, nowe maszyny wyciągowe ABB nadal będą pracować przy pełnym obciążeniu i z połową prędkości, utrzymując poziom produktywności i zapewniając bezpieczeństwo.

ABB jest jedyną firmą na świecie, która dostarcza kompletne systemy wyciągowe dla kopalń. Te sprawdzone rozwiązania oferują najniższy możliwy koszt cyklu życia produktu, najwyższy poziom niezawodności i dostępności systemu, krótki czas realizacji projektu oraz dostawy z jednego źródła dla kompletnego systemu, włączając w to serwis i części zamienne.

ABB oddała do użytku pierwszy system wyciągowy dla kopalni Majialiang w marcu 2012 roku i odda kolejny w styczniu tego roku, umożliwiając kopalni osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej w najbliższych miesiącach.