Cez najdlhší železničný tunel na svete prešiel prvý osobný vlak

13. decembra 2016 - Gotthardským tunelom, ktorý je považovaný za švajčiarsky stavebný projekt storočia, prešiel 11. decembra prvý osobný vlak.
Vlak odchádzal z hlavnej železničnej stanice v Zurichu do konečnej stanice v talianskom meste Miláno za pozornosti kamier a fotoaparátov. Časť cesty si cestujúci po prvýkrát skrátili gotthardským tunelom o dĺžke 57 kilometrov, ktorý skrátil cestu medzi Zurichom a Milánom zhruba o 35 minút.

Prezident ABB pre oblasť Európy a člen výkonného výboru ABB Bernhard Jucker bol medzi týmito pasažiermi. Práve on pri oficiálnom otvorení tunela v júni 2016 spomínal na svoje cestovanie v detstve:  “Ako rodina sme nemali auto, vždy sme cestovali vlakom. A môžem Vám povedať, že práve teraz sa pred novým gotthardským tunelom cítim naozaj dobre.”

Stavebný projekt storočia

Po 17 rokoch budovania tunela bol gotthardský tunel oficiálne otvorený pre verejnosť začiatkom leta tohto roku. Počas oficiálnych otváracích dní sa rôznych podujatí pri tejto príležitosti zúčastnilo 80 000 návštevníkov a z toho 20 000 navštívilo tiež špeciálny technologický pavilón ABB, ktorý počas jesene rotoval po viacerých švajčiarskych mestách. Počas dní oficiálneho otvorenia tunela vypravovali tiež švajčiarske národné dráhy (SBB) špeciálne jazdy cez tunel. O špeciálne lístky malo záujem až 160 000 ľudí, no len 1 000 z nich sa napokon z jazdy mohlo tešiť.

Technologický pavilón ABB pritiahol pri príležitosti oficiálneho otvorenia tunela v lete 2016 okolo 20 000 návštevníkov.

Čím prispelo ABB?

Svalmi a pľúcami! ABB dodala hlavné elektrické komponenty pre celý tunel a zabezpečila dodávku elektrinu a riadiace systémy aj pre ventilačný systém tunela, ktorý je so svojimi 15,6 megawattmi najvýkonnejším na svete.

“Sme veľmi hrdí na to, že sme súčasťou tohto projektu storočia, je to jedinečné technologické dielo,” povedal výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer, ktorý sa taktiež zúčastnil oficiálneho otvorenia tunela v júni 2016.

Okrem úspory času cestovania znamená otvorenie gotthardského tunela viacero výhod aj z pohľadu ekonomiky a životného prostredia: tunel umožňuje vyššiu prepravnú kapacitu a dlhšie a ťažšie nákladné vlaky, ktoré odbremenia cestnú nákladnú dopravu vo švajčiarskych Alpách.

Spoločnosť ABB
ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT