ABB w Afryce

2017-05-19 - Wieloletni partner w działaniach wspierających rozwój kontynentu
ABB jest obecna w Afryce od początku XX wieku, a dokładnie od 1907 roku, kiedy to pojawiła się na południowo-afrykańskim rynku. Dzisiaj działalność firmy obejmuje cały kontynent.

Dzięki bogatej historii obecności na lokalnych rynkach, ABB w Afryce może pochwalić się długą listą znaczących projektów wspierających rozwój gospodarki i infrastruktury na kontynencie, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie dostaw energii elektrycznej, a także rozwój przemysłu i zrównoważonej infrastruktury. W zakresie dostaw energii ABB pracowała zarówno przy dużych projektach energetycznych, jak i przy małych, oddalonych od ośrodków miejskich mikrosieciach. Najważniejsze wydarzenia z ostatniego okresu obejmują projekty realizowane w różnych obszarach, łącznie z przesyłem energii na duże dystanse, usprawnieniami transportu i infrastruktury, a także rozwojem przemysłu:

  • Rozbudowa sieci elektroelektrycznej w Algierii dzięki dostarczonym pod klucz stacjom elektroenergetycznym i systemom sterowania;
  • Zapewnienie niezawodnego i efektywnego zasilania dla dwóch głównych stadionów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Południowej Afryce w 2010 roku;
  • Zasilenie pierwszej linii kolejowej dużych prędkości w Republice Południowej Afryki dzięki zaawansowanym rozwiązaniom trakcyjnym;
  • Zapewnienie wody pitnej do suchego i odległego od ośrodków miejskich regionu na Saharze w Algierii;
  • Dostawa przełomowego połączenia Caprivi Link w technologii HVDC Light®, umożliwiającego handel energią elektryczną na rozległym terenie na południu Afryki, między Namibią a Zambią;
  • Dostawy na potrzeby jednej z największych na świecie przepompowni (Toskha, Egipt);
  • Zagwarantowanie niezawodnego zasilania w nowym korytarzu kolejowym w Etiopii;
  • Zasilenie największej w Afryce kopalni miedzi (Zambia).
Nieustanny rozwój infrastruktury energetycznej to kluczowy warunek, konieczny do tego, aby Afryka mogła czerpać korzyści z czwartej rewolucji przemysłowej i energetycznej. Brak dostępu do elektryczności to największe wyzwanie dla Afryki subsaharyjskiej, gdzie ponad 600 mln ludzi nie ma prądu. Biorąc pod uwagę, że do 2050 roku ponad 50 proc. szybko rosnącej populacji kontynentu będzie mieszkać w miastach, potrzeba niezawodnej i zrównoważonej energii elektrycznej jest absolutnie kluczowa.


8 na 10 mieszkańców DR Konga nie ma dostępu do elektryczności

W tym obszarze nowe technologie mogą przełożyć się na praktyczne, innowacyjne rozwiązania. Na przykład mikrosieci ABB zasilane energią odnawialną okazały się już wydajnymi, niezawodnymi i dobrymi jakościowo rozwiązaniami. Położone w północnej Kenii miasto Marsabit z 5 tys. mieszkańców korzysta wyłącznie z sieci zasilanej wiatrem i silnikami Diesla, którą ABB usprawniła w taki sposób, aby zmaksymalizować wykorzystanie energii wiatrowej.

Niedawno ABB uruchomiła sieć wykorzystującą energię słoneczną i silniki Diesla w swojej lokalizacji w Longmeadow (Johannesburg, RPA). Placówka o powierzchni 96 000 metrów kwadratowych obejmuje siedzibę główną ABB w Południowej Afryce, a także zakład produkcyjny zatrudniający 1000 pracowników.

ABB będzie dostarczać energię elektryczną do największego węzła logistycznego Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża za pomocą mikrosieci najnowszej generacji, która stanowi pierwsze niezawodne źródło energii w regionie narażonym na częste przerwy w dostawie prądu i problemy z jakością energii elektrycznej.

Lokalna wiedza ekspercka jest istotna dla poznania i spełnienia potrzeb klientów. ABB w Afryce, z około 5 tys. pracowników, odgrywa ważną rolę w zatrudnianiu i szkoleniu osób zdolnych sprostać wyzwaniom XXI wielu, inwestuje w uniwersyteckie programy szkoleniowe, dzięki którym studenci przyjeżdżają do najważniejszych lokalizacji ABB oraz przyciąga przyszłych pracowników, angażując uczniów szkół średnich w liczne projekty związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Afrykę czeka nowa era wzrostu i rozwoju. Na solidnie postawionym fundamencie ABB rozwija skrzydła i buduje nową, zrównoważoną przyszłość. Pomaga tym samym w transformacji krajów afrykańskich poprzez różne rozwiązania technologiczne, obejmujące centra przetwarzania danych, transport, automatykę, robotykę oraz inteligentne systemy zarządzania.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl

Szukaj