Prvý elektrický trolejbus bez nadzemného vedenia v uliciach

5. júna 2013 - V uliciach švajčiarskeho mesta Ženeva sa počas medzinárodnej konferencii o doprave objavil prvý veľkokapacitný elektrický trolejbus, ktorý nepotrebuje nadzemné vedenie. Svoju batériu dokáže dobiť na vybraných zastávkach už za 15 sekúnd. ABB pre tento projekt vyvinula trakčné vybavenie a nový typ plne automatizovaného nabíjania.
Elektrický trolejbus TOSA v Ženeve

Elektrický trolejbus TOSA je pomenovaný podľa 4 členov, ktorí sa na projekte podieľajú: TPG (verejná doprava mesta Ženevy), OPI (Office for the Promotion of Industries and Technologies), SIG (Services Industriels de Genève) a ABB. Vyzerá ako bežný trolejbus, až na jednu výnimku. Keď sa pozriete na jeho strechu, namiesto bežných trolejových vedení má laserom riadené pohyblivé rameno, ktoré sa pripája k schránke integrovanej do samotnej trolejbusovej zastávky. Pripojenie ramena je neuveriteľne rýchle, trvá menej ako jednu sekundu. Trolejbus stojí na zastávke zhruba 15 sekúnd, preto sa časom nesmie plytvať.

Pri príjazde trolejbusu rameno automaticky detekuje nabíjací modul na zastávke a vysúva sa smerom k nemu. Pred spustením nabíjania sa bezpečnostná poistka "presvedčí", či je rameno správne pripojené.

Vďaka tejto technológii je možné batériu trolejbusu nabiť počas 15 sekúnd dostatočne pre jeho ďalšie pokračovanie v ceste. Batérie sa naplno dobijú zhruba za 3-4 minúty vždy po ukončení celej trasy trolejbusovej linky. Inovatívny elektrický systém umožňuje uskladnenie energie z nabíjania ako aj energie vyprodukovanej pri brzdení trolejbusu.

Projekt štyroch partnerov
Tento projekt bol koncipovaný s ohľadom na zjednodušenie dopravnej situácie v Ženeve. V októbri 2010 bola vypracovaná štúdia o realizovateľnosti tohto projektu a počas nasledujúceho roku sa projekt začal reálne rýchlym krokom vyvíjať. Trolejbus TOSA tak mohol byť oficiálne predstavený verejnosti na 60. svetovom kongrese a výstave UITP o mobilite a mestskej doprave, ktoré sa konali minulý týždeň v Ženeve.

Trolejbus s kapacitou 133 pasažierov "pokrstila" švajčiarska ministerka pre dopravu Doris Leuthard. Jeho zatiaľ prvý model bude jazdiť na trase dlhej 1,8 km medzi ženevským letiskom a výstavným centrom Palexpo, ktorá je známa svojimi dopravnými zápchami.

Pokiaľ nemáte prístup na YouTube, pozrite si video v tomto odkaze.ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 4 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube


Mechanizmus nabíjania na zastávke

HľadajKONTAKT