Úspešné dokončenie projektu veternej farmy DolWin2

29. júna 2017 - Spoločnosť ABB úspešne dokončila a odovzdala projekt vysokonapäťového spojenia DolWin2, ktoré spája veternú elektráreň v Severnom mori s prenosovou sieťou na pevnine.

DolWin2 je už tretím projektom prepojenia veternej farmy na mori, ktorý ABB realizovala pre firmu TenneT v Severnom mori, nasledujúc tak projekty BorWin1 a DolWin1. Najnovší prenos jednosmerným vysokonapäťovým vedením (HVDC Light) zabezpečí dostatok energie z obnoviteľných zdrojov pre viac ako milión domácností. DolWin2 je ďalším článkom nemeckého plánu “Energiewende”, ktorý si dáva za cieľ vyrobiť do roku 2020 viac ako 6,5 gigawattov (GW) elektriny z veterných fariem na mori. Do roku 2030 je v pláne až 15 GW.

“Úspešné odovzdanie projektu DolWin2 nás veľmi teší a firme TenneT by sme radi poďakovali za ich dôveru a spoluprácu,” uviedol prezident divízie ABB Elektrické siete Claudio Facchin. “HVDC je vďaka svojej spoľahlivosti a účinnosti pri prenose veľkého objemu energie na veľmi dlhé vzdialenosti s minimálnymi stratami tým najlepším riešením. Je ideálnou technológiou pri integrácii obnoviteľných zdrojov energie v odľahlých oblastiach do elektrickej siete a hrá kľúčovú rolu vo vývoji silnejších, inteligentnejších a zelenších sietí.”

Vedenie s kapacitou 916 megawattov (MW) zahŕňa aj konvertorovú stanicu pre tri veterné farmy na mori umiestnenú priamo na plošine zhruba 45 km od pobrežia. ABB sa na projekte DolWin2 podieľala návrhom, dodávkami, inštaláciou a spustením konvertorových staníc na mori aj na pevnine do prevádzky. Dodávky a inštaláciu zabezpečovala ABB aj pre podmorské a podzemné káble.

Technológiu HVDC Light predstavila spoločnosť ABB v roku 1997 a dodnes je svetovým lídrom na tomto poli. Vo svete bolo doposiaľ spustených celkovo 25 projektov s technológiou HVDC Light, z ktorých 19 inštalovala spoločnosť ABB. Vďaka tomu zabezpečuje ABB dostatok energie pre niekoľko miliónov domácností.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT