ABB YuMi® adını verdiği geleceğin insan - robot işbirliği modelini tanıttı.

2014-09-22 - Yenilikçi işlevlere sahip çift kollu insan dostu robot YuMi®, çığır açıcı özellikleriyle dünyada sanayi otomasyonunda potansiyel kullanım alanlarının kapısını aralıyor
ABB, YuMi® adını verdiği dünyada ilk kez gerçek anlamda insan etkileşimli robotu üretti.

Çift kollu kullanıcı dostu YuMi, üretim süreçlerinde örneğin küçük parçaların montajı gibi görevlerin insanlar ve robotlar tarafından beraberce gerçekleştirildiği yeni otomasyon çağı için tasarlandı. YuMi, İngilizce ben ve sen anlamına gelen "you and me" kelimelerinden türetildi.

YuMi'nin ilk aşamada esneklik ve kıvraklık gerektiren tüketici elektroniği sektöründe kullanılması öngörülüyor. İleride başka işkollarına da hizmet vermesi planlanan YuMi, insan etkileşimli, hissetme ve görme kabiliyetine sahip çift kollu montaj çözümüdür. Her ikisi de destekli kollar, basınca duyarlı yenilikçi teknoloji ile bir araya geldiğinde YuMi'nin insan meslektaşlarının güvenliğini sağlıyor. Robotun yapısal özellikleriyle bütünleşik güvenlik fonksiyonları, kafes kullanımına gerek bırakmıyor.

Mekanik kol saatlerinin narin ve ince parçalarından mobil telefonlarda, tabletlerde, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanılan komponentlere kadar, YuMi küçük ve hassas parçaları iğne deliğinden iplik geçirircesine işleyebiliyor.

İmalat Otomasyonu ve Hareket Sistemleri bölüm başkanı Pekka Tiitinen: "YuMi insanlığın üretim ve sanayi prosesleri hakkındaki varsayımlarını değiştirecek. Sanayi otomasyonunda son derece heyecan verici bir noktaya vardık. YuMi ile vardığımız bu noktada sayısız fırsatlar önümüzde duruyor" dedi.

ABB'nin Robot Teknolojileri global başkanı Per Vegard Nerseth ise şu görüşü dile getirdi: "YuMi için seçtiğimiz ad dahi gerçek anlamda insan - makine işbirliğinin gerçek ruhunu yansıtıyor. Robot ve insanın, daha önce hayal bile edemeyeceğimiz, aynı işi yan yana paylaşarak yapma yöntemi bugün artık gerçek oldu."

YuMi'nin ticari lansmanı 13 Nisan 2015 tarihinde Almanya'da dünyanın en büyük sanayi ve teknoloji fuarı Hannover Messe'de yapılacak.

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri firmalarından olan ABB (www.abb.com) kamu hizmetleri, endüstri, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerinin performansını artırırken çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede 145,000 civarında çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

AramaERIŞIM BILGILERI

 • Bilgi için:
 • Medya İlişkileri:
 • ABB Kurumsal İletişim
  Thomas Schmidt
  Twitter: @ABBcomms
  Antonio Ligi
  Tel: +41 43 317 6568

  ABB Ltd
  Affolternstrasse 44
  CH-8050 Zurich, Switzerland
 • Yatırımcı İlişkileri
 • İsviçre: Tel.
  +41 43 317 71 11
  USA: Tel. +1 919 856 3827