Technológie na streche Európy

13. júna 2017 - Skoro milión cestujúcich sa ročne prevezie železničnou dráhou Jungfrau, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Švajčiarska. Na jej vrhcolovej stanici si turisti môžu užívať nádherné alpské prostredie s úžasnými výhľadmi na región, ktorý je zapísaný aj do svetového dedičstva UNESCO.

Cesta pod najvyšší vrch regiónu Jungfrau, ktorý sa týči do výšky 4 158 m.n.m., vedie mnohými tunelmi. Obľúbená železnica končí v sedle Jungfraujoch, ktoré je zároveň najvyššie položenou železničnou stanicou v Európe vo výške 3 453 m.n.m.. Zhruba 45-minútová jazda cez sneh, ľad a skaly pokrýva vzdialenosť viac ako 9 kilometrov a technológie spoločnosti ABB zohrávali v tomto projekte svoju dôležitú úlohu od počiatku. Pôvodnú trať elektrifikovala firma Brown, Boveri, and Co. (BBC), ktorá bola jednou z dvoch zakladateľských spoločností ABB. Aj teraz, po viac ako 100 rokoch, prinášajú technológie ABB ľudí na vrchol.

Začalo to víziou

Táto jedinečná skúsenosť je dnes možná vďaka švajčiarskemu finančníkovi Adolfovi Guyer-Zellerovi. V roku 1893 po turistike v tomto alpskom regióne načrtol cestu, ktorá by vyhĺbila tunel cez horu a zaviedla železnicu až na vrchol Jungfrau.

Už od začiatku však bolo zrejmé, že parné lokomotívy nie sú pre železnicu Jungfrau riešením, pretože dve tretiny trate budú prechádzať tunelmi. Bola to náhoda, že práve zakladatelia firmy BBC mali v rovnakom čase víziu o novej ére elektrickej energie.

Otvárací ceremoniál železnice Jungfrau sa konal v roku 1896. Trať elektrifikovaná firmou BBC spájala vtedy stanice Kleine Scheidegg a Eiger Glacier; najvyššiu stanicu na Jungfraujoch trať dosiahla v roku 1912. Spolupráca železnice Jungfrau a ABB vtedy nevytvorila len turistickú atrakciu ale tiež pretrvávajúce partnerstvo.

Technológie

Už od začiatku projektu zabezpečovala firma BBC elektrické zariadenia pre lokomotívy. Železnica je pozoruhodná stále tiež tým, že patrí medzi 4 železnice sveta, ktoré doteraz využívajú trojfázovú elektrickú energiu.

Cestu na vrchol Európy zabezpečujú trakčné transformátory a konvertory ABB. Trakčné systémy konvertujú elektrinu z nadzemného vedenia na také napäťové a frekvenčné hladiny, ktoré si vyžadujú motory vlaku. Trakčné konvertory slúžia ako riadiace páky a brzdy, pretože vďaka elektrickým brzdám je možné vrátiť vyrobenú elektrickú energiu späť do siete cez trakčný transformátor. To je dôležitým prvkom v efektívnom využívaní elektrickej energie najmä pre horské železnice: veď tri vlaky smerujúce nadol vytvoria vďaka elektrickým brzdám dostatok energie pre jeden vlak smerujúci nahor.

Železnica Jungfrau sa tiež spolieha na zvodiče prepätia od ABB, ktoré chránia trať napríklad pri úderoch blesku.

Napriek vysokej nadmorskej výške premáha železnica Jungfrau celoročne bez ohľadu na poveternostné podmienky. Na otvorených úsekoch trate sa navyše sneh môže rýchlo nahromadiť aj do výšky viac ako 1 metra. Od roku 2011 preeto na trati premáha špeciálna lokomotíva koncernu Stadler so snehovými frézami, vďaka ktorej môže trať dodržať svoj striktný harmonogram aj v snehovej búrke. Elektrinu pre dva trakčné motory a dva motory pre frézy je zabezpečená transformátorov a konvertorom od ABB.

Výroba elektriny

Od roku 1908 si železnica Jungfrau vygenerovala väčšinu objemu potrebnej elektriny vo svojej vlastnej vodnej elektrárni v blízkom Lütschentale. V roku 1939 nainštalovala BBC v elektrárni inovatívne frekvenčné meniče k prepojeniu trakčnej elektrickej siete (40 Hz) s bežnou elektrickou sieťou (50 Hz).

Ďalšou dôležitou úlohou pre železnicu Jungfrau bolo zbaviť sa nákladnej každodennej prepravy 14 000 litrov vody po trati na Jungfraujoch, čo zároveň znižovalo aj prepravnú kapacitu pasažierov vo vlaku. ABB prišla v roku 2012 s efektívnejším riešením, odkedy je možné pomocou dvoch vysokovýkonných čerpadiel poháňanými motormi a meničmi ABB prepumpovať vodu 7 km dlhým potrubím pod enormným tlakom až na Jungfraujoch, čím sa výrazne znížila spotreba elektrickej energie. ABB dodáva takéto riešenia aj pre lyžiarske strediská pre zabezpečenie umelého snehu, napríklad v St. Moritz.

Úspech na vzostupe

Železnica Jungfrau sa môže pýšiť zaujímavými rekordmi: v roku 2000 prepravila na Jungfraujoch zhruba 500 000 cestujúcich. V roku 2015 to už bolo milión pasažierov. ABB je hrdá na to, že za úspechom železnice, či už na strane infraštruktúry alebo samotného vozového parku, stojí už od počiatku jej histórie.ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT