Bezpečnosť v najdlhšom fínskom tuneli

30. novembra 2016 - Jedným z najväčších súčasných infraštruktúrnych projektov vo Fínsku je tunel Rantatunneli v meste Tampere, ktorý odľahčí hustú premávku v meste, zmierni zápchy a zvýši bezpečnosť na ceste. Výrobky ABB zohrávajú v tomto projekte dôležitú úlohu v podobe zabezpečenia nepretržitých dodávok elektriny pre ventiláciu, osvetlenie a riadenie dopravy v tuneli.
Projekt Rantatunneli spustili v roku 2013 s plánovaným dokončením v roku 2017 a súvisí s ním aj vybudovanie novej rezidenčnej štvrti Ranta-Tampella pre zhruba 3 600 obyvateľov. Odklonenie diaľnice povedie popod štvrť do nového tunela, ktorý bude najdlhším cestným tunelom vo Fínsku s dĺžkou 2,3 km.

Tampere sa nachádza na úzkom páse pevniny medzi dvomi jazerami a v rámci severských krajín patrí medzi mestá s najvyšším počtov obyvateľov. Presmerovaním diaľnice mesto získa priestor, ktorý cesta doteraz zaberala a navyše sa ešte viac rozšíri: vyťažený materiál sa totiž použil na rozšírenie pevniny na úkor vodnej plochy. Plocha Tampere sa teda rozšírila o 4,5 ha, kde vzniká aj nový park práve vo štvrti Ranta-Tampella.

Budovanie a údržba tunelov spolu s ich elektrickou sieťou sú vždy náročné. Jednou z najväčších výziev je nepretržitá dodávka elektrickej energie tak, aby bola zaistená bezpečnosť prostredia - ventilácia, osvetlenie a systém riadenia dopravy musia pracovať nonstop. Za týmto účelom inštalovala spoločnosť ABB veľmi kompaktný rozvádzač SafePlus a modulárny rozvádzač UniSec, ktorý je v budúcnosti možné v prípade potreby jednoducho modernizovať na vyšší štandard.

Ochranu, kontrolu a monitorovanie siete v tuneli vykonávajú ochranné relé Relion® 615 od ABB. Práve to spolu so systémom MicroSCADA Pro zabezpečujú stabilnú dodávku elektrickej energie v tuneli. Relé rýchlo nájdu poruchu a správu okamžite pošlú vzdialenému riadiacemu systému. Pokiaľ dôjde k úplnému výpadku od externého zdroja, ochranné relé vedia poslať príkaz k aktivácii rezervného napájacieho systému.

ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva 135 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.
Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.