ABB demonstrē tehnoloģiju elektrisko autobusu ātrajai uzlādei 15 sekundēs

2013-06-10 - Atteikšanās no kontakttīkla un īpaši īss uzlādes laiks atsevišķās autobusu pieturās paver jaunas iespējas klusam, elastīgam, bezizmešu nākamās paaudzes pilsētas sabiedriskajam transportam.
Cīrihe, Šveice – ABB, vadošā elektroenerģētikas un automātikas tehnoloģiju grupa izstrādājusi jaunu tehnoloģiju, kas palīdzēs ar enerģiju apgādāt pasaulē pirmo lieljaudas zibenīgi uzlādējamu elektrisko autobusu sistēmu.

Starptautiskās sabiedriskā transporta asociācijas (International Association of Public Transport, UTIP) 60. kongresā, kas notika Ženēvā, ABB paziņoja, ka sadarbojas ar pilsētas sabiedriskā transporta uzņēmumu (TGP), rūpniecības un tehnoloģiju veicināšanas biroju (OPI) un Ženēvas energouzņēmumu, izstrādājot TOSA elektrisko autobusu sistēmas pilotprojektu.

Jaunā impulsveida lādēšanas tehnoloģija pirmoreiz tiks izmantota lielas ietilpības elektriskajā autobusā, kas spēj uzņemt aptuveni 135 pasažierus. Izmantojot jauna veida automātisku zibenīgas uzlādes mehānismu, autobuss atsevišķās pieturās tiks uzlādēts ar 15 sekunžu ilgu elektroenerģijas impulsu laikā, kamēr pasažieri izkāps un iekāps autobusā. Pilotprojekts tiks realizēts maršrutā starp Ženēvas lidostu un Palexpo – pilsētas starptautisko izstāžu centru.

„Ar zibenīgās uzlādēšanas metodi mēs spēsim vadīt pilsētas sabiedriskā transporta jaunās paaudzes elektriskos autobusus, kas vairs nebūs atkarīgi no kontakttīkla,” norāda Klāss Raitofts (Claes Rytoft), ABB galvenā tehnoloģiju vadītāja vietas izpildītājs. „Šis projekts bruģēs ceļu pavērsienam uz daudz elastīgāku, izmaksu ziņā izdevīgāku sabiedriskā transporta infrastruktūru, vienlaikus samazinot piesārņojumu un trokšņus.”

Trolejbusu optimizācijas sistēmas uzturēšana (Trolleybus Optimisation Systeme Alimentation, TOSA) ir nulles oglekļa izmešu risinājums, jo tiek izmantota elektroenerģija, ko iegūst tikai no tīras hidroenerģijas. Uzlādes laiks ir tik īss, ka netraucē autobusu kustības grafikam un uzlabo pilsētas vidi un ainavu, jo šim uzlādes veidam nav nepieciešamas kontakttīkla līnijas, un vienlaikus tas nodrošina lielāku maršruta elastīgumu. Sistēma izmanto kustīgu roku ar lāzera vadību, kas savienojas ar kontakttīkla spraudligzdu, lai zem nojumes uzlādētos autobusu pieturvietās, nevis ierastajā veidā – ar trolejbusu kontaktstieņiem no vadiem virs tiem.

ABB tika attīstīta projektā izmantojamā zibenīgās uzlādes tehnoloģija un autobusā iebūvētās vilces iekārtas, un tās tika optimizētas īpaši lielas noslodzes autobusu maršrutos galvenajās pilsētas zonās, kur sastrēgumu laikā tiek pārvadāts liels skaits pasažieru. Atsevišķās pieturvietās autobusa akumulatori var tikt uzlādēti 15 sekundēs ar 400 kilovatu jaudu. Autobusu galapunktos trīs līdz četru minūšu ilga uzlāde pilnībā pielādē akumulatorus. Inovatīvā elektriskās piedziņas sistēma, kas montēta uz autobusa jumta ļauj no uzlādes ierīces saņemto elektrisko enerģiju vienlaikus ar transportlīdzekļa bremzēšanas enerģiju uzglabāt kompaktos akumulatoros, darbinot gan autobusu, gan tā palīgierīces, piemēram, salona apgaismojumu.


Elektriskais autobuss TOSA

Vairāk par elektrisko automobiļu uzlādi varat uzzināt šeit.

ABB (www.abb.com) ir līderis elektroenerģētikas un automātikas tehnoloģijās, kas palīdz tās klientiem – enerģētikas un rūpniecības uzņēmumiem – uzlabot darbības rādītājus, vienlaicīgi samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi. ABB visā pasaulē nodarbina aptuveni 145 000 strādājošo 100 pasaules valstīs.

Meklēt