ABB "nabíja" Svetové ekonomické fórum

23. januára 2018 - Vo švajčiarskom Davose, meste hosťujúcom každý rok Svetové ekonomické fórum (World Economic Forum - WEF), sa rýchlonabíjanie pre elektrické vozidlá stane súčasťou tamojšieho ekologického dopravného systému.

Mesto Davos, kde sa WEF koná tento rok od 23. do 26. januára 2018, spolu s ABB uzavreli dlhodobé partnerstvo v oblasti elektrickej infraštruktúry pre verejnú a súkromnú dopravu.

Obyvatelia Davosu a hostia celého fóra môžu odteraz sami vyskúšať prelomovú a medzinárodne ocenenú technológiu TOSA v podobe elektrického autobusu, ktorá dokáže nabiť jeho batériu len počas 20 sekúnd vystupovania a nastupovania cestujúcich. Takýto autobus je už úspešne zavedený do riadnej prevádzky v meste Ženeva vo Švajčiarsku a čoskoro ho budú môcť využívať aj obyvatelia francúzskeho mesta Nantes. V Davose bude autobus TOSA premávať na vyťaženej linke č. 1 z turistického centra smerom do nemocnice. Po prvýkrát sa teda technológia TOSA dostane aj do regiónu Álp, kde sa bude musieť vysporiadať s náročnými podmienkami počas zimných mesiacov.

ABB tiež dodala 8 rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily, ktoré prispejú k plynulému presunu návštevníkov počas WEF v Davose.

Spoločne predvedú nabíjacie stanice a elektrický autobus TOSA skutočný obraz toho, ako do praxe preniesť udržateľné technológie pre dopravu s nízkym dopadom na životné prostredie.“Posun smerom k elektrickým vozidlám už nie je otázkou samou o sebe, ale skôr otázkou kedy a ako rýchlo sa tento krok naplno rozvinie,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Elektrické vozidlá sú pre motoristov čoraz atraktívnejšou voľbou. Okrem toho, že sú ekologické, stávajú sa aj čoraz dostupnejšími z finančného hľadiska.”

ABB je technologickým lídrom v oblasti produktov a systémov pre rýchlonabíjanie, ktoré ako udržateľný spôsob dopravy zohráva dôležitú úlohu v boji proti klimatickým zmenám.

Riešenia pre rýchlonabíjanie na WEF

V oblasti rýchleho nabíjania elektrických áut je ABB svetovým lídrom s viac ako 6 000 nainštalovanými nabíjacími stanicami vo viac ako 50 krajinách sveta. Teraz v Davose majú návštevníci príležitosť odtestovať 8 staníc ABB Terra 53, ktoré sú najpredávanejšími 50 kW DC nabíjacími stojanmi v Európe a severnej Amerike.

Plne elektrický autobus s technológiou TOSA je zatiaľ stále považovaný za veľkú inováciu. TOSA získala okrem iného od Švajčiarskeho federálneho energetického úradu tiež prestížnu cenu Watt d’Or 2018 potom, ako sa táto technológia osvedčila už v plnej prevádzke v Ženeve na linke č. 23 smerom na letisko. Autobus funguje na princípe ramena, ktoré sa na niektorých zastávkach vysunie nahor k dobíjacej "strieške" a svoju batériu doplní dostatočnou energiou už počas 20 sekúnd, zatiaľčo cestujúci nastúpia a vystúpia. Očakáva sa, že tento ekologický spôsob dopravy v Ženeve by ročne mohol ušetriť planétu od 1 000 ton emisií oxidu uhličitého.

Čo iné okrem áut a autobusov?

Riešenia pre udržateľnosť dopravy z hľadiska ABB nie sú limitované len na autá a autobusy.

ABB dodáva inovatívne a energeticky efektívne riešenia aj pre železničný priemysel, kde šetrí energiu napríklad pomocou úsporných trakčných transfomátorov. ABB tiež len nedávno oznámila veľké partnerstvo s Formula-E, organizáciou, ktorá usporadúva svetový šampionát elektrických formúl. ABB bude pomáhať pri vylepšovaní dizajnu a funkčnosti elektrických áut, náležitej infraštruktúry a s ňou súvisicich digitálnych platforiem.

Ďalšou oblasťou e-mobility, kde ABB posúva hranice vpred, sú lanovky: motory ABB najnovšie poháňajú najstrmšiu pozemnú lanovú dráhu na svete, ktorá bola otvorená v decembri minulého roku v dedinke Stoos vo švajčiarskych Alpách. Tá dokáže vďaka celkovému výkonu motorov 2,3 megawattov prepraviť 1 500 ľudí za hodinu v oboch smeroch na dráhe o dĺžke 1,7 km. Najmodernejšie motory a meniče dodala ABB aj pre novo otvorenú kabínkovú lanovku, ktorá na najvyšší vrchol Nemecka Zugspitze dopraví za hodinu 580 pasažierov.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúry na celom svete. S viac ako 130-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcie a ako hlavný partner medzinárodného FIA šampionátu elektrických formúl Formula E posúva hranice e-mobility smerom k udržateľnej budúcnosti. Skupina ABB zamestnáva 136 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT