ABB vyriešila 100-ročný technologický oriešok

7. novembra 2012 – Spoločnosť ABB, líder na trhu s výkonovými a automatizačnými technológiami, prišla s prelomovou technológiou, ktorá umožňuje prerušenie jednosmerného prúdu. Tým sa vyriešil technologický problém, nad ktorým si elektroinžinieri sveta lámali hlavy posledných 100 rokov. Tento pokrok dláždi cestu k efektívnejším a spoľahlivejším dodávkam elektriny.

Po mnohých rokoch výskumu vyvinula spoločnosť ABB prvý výkonový vypínač na svete pre jednosmerný prúd veľmi vysokého napätia (HVDC). Kombinuje v sebe veľmi rýchlu mechaniku s výkonovou elektronikou, ktorá bude schopná prerušiť prúd energie ekvivalentný výkonu veľkej elektrárne v priebehu 5 milisekúnd. To je o 30-krát rýchlejšie ako žmurknutie ľudského oka.

Tento prelomový krok odstraňuje 100-ročnú bariéru vo vývoji DC prenosových sietí, čo umožní efektívnu integráciu aj z obnoviteľných zdrojov. DC siete takisto zlepšia spoľahlivosť siete a rozšíria kapacitu súčasných sietí striedavého prúdu (AC). ABB už začala prvé rokovania s energetickými podnikmi o pilotných projektoch pre ďalší rozvoj tejto technologickej novinky.

“ABB píše novú históriu v elektroinžinierstve,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Joe Hogan. “Tento historický míľnik umožní vybudovať siete budúcnosti. Navzájom naväzujúce DC siete umožnia prepojenie jednotlivých krajín a kontinentov, vyváženie zaťaženia siete a posilnenie súčasných prenosových AC sietí.“

Vývoj hybridného HVDC vypínača bol už dávno vlajkovou loďou vo výskumných projektoch spoločnosti ABB, ktorá každoročne investuje do oblasti výskumu a vývoja viac ako 1 miliardu USD. Široké portfólio a výroba výkonových polovodičov, konvertorov a VVN káblov, ktoré sú kľúčovým komponentom HVDC systémov, v závodoch ABB boli rozhodujúcou výhodou v ďalšom rozvoji tejto technológie.

Technológia HVDC je v súčasnom technologickom svete veľmi potrebná pre uľahčenie prenosu elektrickej energie na dlhé vzdialenosti z vodných elektrární, integrácie veternej energie z veterných elektrární na mori, vývoja projektov v solárnych projektoch či vzájomné prepojenie rôznych energetických sietí. Spoločnosť ABB prišla s technológiou HVDC na trh takmer pred 60 rokmi a stále je v tejto oblasti technologickým a trhovým lídrom. ABB sa so svojimi viac ako 70 HVDC uskutočnenými projektami podieľa v celosvetovom merítku zhruba polovicou celkového počtu týchto projektov. Inštalovaná kapacita HVDC projektov z dielne ABB tak predstavuje viac ako 60 000 megawattov (MW).

Inštalácie HVDC viedli k narastajúcemu počtu vzájomných prepojení rôznych miest na svete. Ďalším logickým krokom je prepojenie a optimalizácia sietí. ABB už v súčasnosti pracuje na rozvoji viacterminálových systémov. Inovácia v podobe najnovšieho DC výkonového vypínača je kľúčovým krokom vo vývoji HVDC sietí. Na ňom ABB pracuje aj v už fungujúcom simulačnom centre pre rozvoj HVDC sietí.

Viac informácií, multimediálny materiál či rozhovory s expertami ABB nájdete na tejto stránke.ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.