ABB eko verimli yalıtım gazı ile şalt teknolojisinde yeni bir buluş geliştirdi

2014-08-22 - SF6 gazına alternatif olan yeni gaz karışımı GIS'lerin karbon ayak izlerini %50'ye varan oranlarda azaltma potansiyeline sahip. İlk kez İsviçre'de bir pilot projede kullanılacak.
Zürih, İsviçre, 19 Ağustos 2014 - Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon gruplarından ABB, şalt donanımı teknolojisinde önemli bir ilerleme kaydederek sülfür heksaflorür (SF6) gazı yerine kullanılabilecek yeni bir yalıtım gazı karışımı geliştirdi.

Bu alternatif gaz karışımı halen kullanılan SF6 ile benzer yalıtım özelliklerine sahip olmakla birlikte küresel ısınma üzerinde çok düşük etkisi nedeniyle çevresel etkileri önemli ölçüde azaltabilecek. Aynı gerilim değerlerindeki geleneksel donanımla karşılaştırıldığında, geliştirilen yeni karışımı kullanan ABB'nin gaz izoleli şalt donanımı (GIS), ekipman ömrü boyunca karbon dioksit eşdeğer emisyonu %50 civarında azaltma potansiyeline sahip bulunuyor.

ABB'nin Güç Ürünleri bölümü başkanı Bernhard Jucker: "Bu çok önemli başarının önümüzdeki yıllarda eko verimli GIS üretiminin önünü açacağını düşünüyorum. ABB'nin 'daha iyi bir dünya için güç ve verimlilik’ ilkesiyle teknoloji ve inovasyon üzerinden müşterilerimize olumsuz çevre etkilerini azaltacak bir araç daha sunuyor” dedi.

SF6 gazı, fiziksel özellikleri nedeniyle onlarca yıl elektrik yalıtım maddesi olarak ve akım kesme amacıyla elektrik sektöründe kullanıldı. Basınçlı SF6 gazının elektrik yalıtım kuvveti diğer yalıtım maddelerine oranla çok daha yüksektir. Bu özelliğiyle dar alanlardaki şalt tesislerinin küçük boyutlarda tutulmasına katkıda bulunarak gaz izoleli şalt donanımının güvenli şekilde çalıştırılmasında önemli rol oynar. Ancak SF6 bir sera gazıdır ve bu özelliği de hizmet ömrü boyunca altyapı şirketleri ve sanayi işletmelerinin bu gazı dikkatli kullanmasını gerektirir. Özellikle, yaşlanan tesisleri hizmet dışına alma işlemleri sırasında standartlara uygun şekilde uygulama maliyeti önem arzedebilir.

Yeni teknoloji ilk kez İsviçre elektrik dağıtım şirketi ewz tarafından Zürih Oerlikon’da bir trafo merkezindeki pilot uygulamada kullanılacak. 170 kilovolt (kV) yüksek gerilim gaz izoleli şalt tesisinin yanı sıra ABB yeni gaz karışımını kullanan bir de orta gerilim şalt tesisi kuracak.

Güç sistemlerinde şalt tesisi, elektrik ekipmanlarının kontrolü, korunması ve yalıtımı için kullanılır ve elektrik temininin güvenilirliğinin arttırılmasına yardımcı olur. GIS teknolojileri sayesinde, arasında kontakların ve iletkenlerin de bulunduğu önemli komponentler yalıtım gazı ile korunur. Kompakt oluşu, sağlamlığı ve güvenilirliği bu ürünü şehirlerde kısıtlı arazi olanakları olan yerlerde ve zor çevre şartlarına sahip ortamlarda tercih edilen çözüm haline getirir.

ABB yüksek gerilim GIS'lerin öncülüğünü 1960'ların ortalarında yaptı ve halen 72,5kV ila 1200kV gerilim değerleri arasındaki kapsamlı portföyü ile yüksek teknoloji ve yenilikçi ürünlerini sunmaya devam ediyor. Yüksek gerilim şalt donanımı teknoloji lideri olarak ABB'nin halen kurulu 23.000 GIS sahası bulunmaktadır. Bu son buluş, verimlilikten ve güvenilirlikten taviz vermeden karbon emisyonlarında daha da azalma sağlayacaktır.

Dünyanın önde gelen güç ve otomasyon teknolojileri firmalarından olan ABB (www.abb.com) altyapı hizmetleri ve sanayi sektörlerindeki müşterilerinin performansını arttırırken çevre üzerindeki etkilerini de azaltıyor. ABB Grubu yaklaşık 100 ülkede 145.000 civarında çalışanıyla faaliyet göstermekte.

Bu basın bülteninde geçen teknik terimlerin açıklamaları için lütfen www.abb.com/glossary adresini ziyaret edin.

AramaERIŞIM BILGILERI

  • Daha fazla bilgi için:
  • Harmeet Bawa
  • İletişim Grubu Başkanı
    ABB Güç Ürünleri ve Güç Sistemleri