Udržateľná mobilita v Rakúsku za pomoci ABB

30. marca 2017 - Spoločnosť ABB vyhrala objednávku od koncernu Bombardier na 42 najmodernejších trakčných transformátorov Effilight®, aj vďaka ktorým sa bude môcť rozšíriť železničná sieť a znížiť spotreba energie. Táto objednávka je prvým globálnym komerčným úspechom pre tieto transfomátory montované na strechu vlaku, ktoré boli len nedávno uvedené na trh. Ide o súčasť rámcovej zmluvy na dodanie takmer 600 týchto jednotiek pre dokopy 300 vlakov do konca roku 2024.
Transformátory budú inštalované na 21 vlakových súpravách, ktoré budú obsluhovať trate rakúskeho regiónu Vorarlbersko a tiež ho spájať so susednými krajinami, aby sa navýšila kapacita železničnej prepravy a odľahčila sa tým cestná preprava.

Urbanizácia a hospodársky rozvoj sú hnacím motorom pre udržateľnú mobilitu v čase, kedy sa každý deň potrebuje prepraviť čoraz väčší počet ľudí či už v rámci mesta, alebo medzi regiónmi. Rakúšan precestuje ročne v priemere 1 425 kilometrov vlakom, čo je po Japonsku a Švajčiarsku tretí národ na svete s najvyšším podielom využívania vlakov v osobnej preprave. Do roku 2020 by Rakúsko chcelo ročne po svojich tratiach o celkovej dĺžke takmer 5 000 kilometrov prepraviť 500 miliónov pasažierov a 150 miliónov ton nákladu. Aj transformátory Effilight by k uskutočneniu tejto vízie mali napomôcť.

Effilight je trakčným transformátorom novej generácie ABB, ktorá využíva patentovanú technológiu pri zníženom objeme potrebného oleja až o 70 % bez akéhokoľvek kompromisu na kvalite výrobku. Túto úsporu v objeme oleja kompenzuje prídavok medi, ktorá zníži straty a zlepší energetickú účinnosť.

“Spoločnosti Bombardier a ABB majú za sebou niekoľko rokov výbornej spolupráce a veľmi nás toto dlhodobé partnerstvo teší,” uviedol riaditeľ divízie Elektrické siete Claudio Facchin. “Effilight je inovatívnou technológiou, ktorá podporuje našu stratégiu pre vývoj riešení a podporu udržateľnej mobility pre milióny cestujúcich. Sme radi, že našu prvú inštaláciu aplikujeme v rámci železničnej sieti Rakúska.”


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je poprednou technologickou spoločnosťou v oblasti produktov pre elektrifikáciu, robotiky a pohonov, priemyselnej automatizácie a elektrických sietí, ktoré pomáhajú zákazníkom na poli energetiky, priemyslu a dopravy a infraštruktúre na celom svete. S viac ako 125-ročnou históriou dnes ABB píše budúcnosť priemyselnej digitalizácie na pozadí energetickej a 4. priemyselnej revolúcii. Skupina ABB zamestnáva 132 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta. Na Slovensku pôsobí od roku 1991 a v súčasnosti má zastúpenie v piatich mestách Slovenska. Zamestnáva tu spolu niečo vyše 280 ľudí. Súčasťou skupiny ABB na Slovensku je aj firma Pucaro v Piešťanoch.

HľadajKONTAKT