Rozšírenie siete rýchlonabíjacích staníc ABB pre elektroautá aj v Dánsku

21. novembra 2012 – Popredný dánsky prevádzkovateľ nabíjacích staníc pre elektroautá CLEVER si vybral koncern ABB ako dodávateľa 50 rýchlonabíjacích staníc Terra 51 na viacerých miestach po celom Dánsku. Stanice Terra 51 sú špeciálne navrhnuté pre použitie popri diaľniciach, keďže jedno nabitie dokážu zvládnuť do 30 minút. Prvých 6 kusov bude inštalovaných v priebehu tohto týždňa, zvyšné stojany budú namontované do konca tohto roku.

Spoločnosť CLEVER si vybrala ABB pre jej spoľahlivosť, znalosti a skúsenosti v oblasti infraštruktúry e-mobility. ABB vo svojom portfóliu ponúka rôzne typy nabíjacích staníc, ktoré sú určené pre pokrytie všetkých potrieb užívateľov elektroáut.

“Sme radi, že sme uzavreli dohodu s ABB. Vytvorenie infraštruktúry pre e-mobilitu s jednoduchým implementovaním rýchlonabíjacích stojanov ABB a iných pridružených produktov od ďalších dodávateľov nám umožňuje vybrať správne riešenia na správnom mieste, čo poskytne veľký úžitok všetkým zákazníkom,” hovorí výkonný riaditeľ CLEVER Lars Bording.

Implementovanie nabíjacích staníc v Dánsku je v súlade so stratégiou krajiny stať sa nezávislou od fosílnych palív do roku 2050. Dánsko chce tento ambiciózny cieľ dosiahnuť zvýšením efektívneho využívania elektrickej energie a optimalizáciou svojich zdrojov, hlavne rozšírením podielu obnoviteľných zdrojov, akými sú vietor a biomasa. To bude zároveň vyžadovať rozvoj inteligentného energetického systému, ktorý bude schopný poradiť si s kolísavosťou obnoviteľnej energie.

“Každý rýchlonabíjací stojan od ABB disponuje celou radou užitočných vlastností, akými sú podpora, spravovanie a servis na diaľku ako aj implementácia vyšších stupňov inteligentného softvéru,” hovorí Hans Streng, ktorý má v ABB na starosti oblasť infraštruktúry nabíjania elektromobilov. “Dánsko má vysoký podiel energie z obnoviteľných zdrojov, preto je otázka inteligentného nabíjania čoraz dôležitejšou témou. Nabíjacie stanice od ABB sú pripravené pre napojenie do akéhokoľvek inteligentného distribučného systému alebo inteligentnej siete.”

Mapu siete nabíjacích staníc pre elektroautá v Dánsku nájdete tu.

Prvou rýchlonabíjacou stanicou pre elektromobily už disponuje aj Slovensko. Stanica Terra 51 od spoločnosti ABB bola nainštalovaná na petržalskej čerpacej stanici Slovnaft v septembri tohto roku, čím sa stala dôležitou súčasťou projektu VIBRATe – cezhraničného projektu pre podporu e-mobility medzi Bratislavou a Viedňou.


ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube