Rozwiązanie ABB w zakresie oświetlenia zdobywa międzynarodową nagrodę

2012-12-03 - Rozwiązanie ABB dla nowego Uniwersytetu im. Księżnej Nory bint Abdulrahman w Rijad w Arabii Saudyjskiej zdobyło ważną, międzynarodową nagrodę za zapewnienie efektywnego energetycznie systemu oświetlenia oraz ochrony przed ciepłem na terenie miasteczka uniwersyteckiego, w skład którego wchodzi 800 budynków, oraz 10 stacji sieci metra.
Fragment rozległego miasteczka uniwersyteckiego w Rijad z widoczną linią napowietrznego metra

W tym roku rozwiązanie okazało się najlepsze w konkursie KNX Award 2012 w kategorii międzynarodowej „Azja”. Uważa się, że jest to największe rozwiązanie w historii, które wykorzystuje urządzenia współpracujące ze światowym standardem KNX dla efektywnych energetycznie systemów automatyki mieszkań i budynków.

Uniwersytet im. Księżnej Nory jest największą na świecie uczelnią wyższą dla kobiet. Wybudowane w styczniu 2011 roku specjalnie na potrzeby uniwersytetu miasteczko może pomieścić 40 000 studentek oraz 12 000 osób personelu. Miasteczko mieści się na powierzchni 8 kilometrów kwadratowych, składa się z 800 budynków, włączając w to sale lekcyjne, domy studenckie, centra naukowe, kompleksy sportowe i rekreacyjne, bibliotekę, szpital z 700 łóżkami, jak również przedszkola, szkoły, meczety oraz własny, liczący 10 stacji napowietrzny system metra z pociągami bezzałogowymi.

Rozwiązanie ABB i-bus KNX pozwala jednostkom uniwersyteckim na automatyczne i zdalne sterowanie systemami oświetlenia i osłon przeciwsłonecznych w każdym z 800 budynków, wykorzystując jeden i ten sam interfejs. Podobne rozwiązanie ABB i-bus KNX steruje oświetleniem na każdej z 10 stacji metra na terenie miasteczka uniwersyteckiego.

Mierząc się z silnym światłem słonecznym oraz temperaturami dochodzącymi do 50 stopni Celsjusza, ochrona przed słońcem i ciepłem jest kluczowa w rozwiązaniu ABB. Tysiące żaluzji stanowi zabezpieczenie przed blaskiem i intensywnością słońca oraz chroni budynek przed przedostawaniem się do wewnątrz znacznej ilości ciepła słonecznego. Żaluzje ustawiają się automatycznie w zależności od pozycji i siły słońca lub mogą zostać ustawione ręcznie, aby dzięki czujnikom ruchu powrócić do swoich automatycznych ustawień, gdy już ludzie opuszczą salę.

Każdy z budynków podzielony jest na strefy z systemem sterowania oświetleniem, reagującym odpowiednio w zależności od natężenia światła dziennego i obecności osób. Sale lekcyjne i aule są wyposażone w sterownie efektem przygaszania i zaciemniania, ułatwiając prowadzenie prezentacji, a duże pomieszczenia i korytarze podzielone są na mniejsze strefy oświetlenia, aby móc stworzyć odpowiednią atmosferę i oszczędzać energię. Kiedy w sali nikogo nie ma, system sterowania klimatyzacją jest automatycznie dostosowywany do sytuacji, aby wyeliminować marnotrawstwo.

Wprowadzając w życie wydajność sterowania oświetleniem oraz zmniejszając zapotrzebowanie na klimatyzację dzięki obecności czujników ruchu oraz stosując efektywną ochronę przed słońcem i ciepłem, rozwiązanie ABB pomaga uczynić z Uniwersytetu im. Księżnej Nory punkt zwrotny w obszarze efektywnego energetycznie sterowania budynkiem.

ABB i-bus nie tylko zmniejsza zużycie energii budynku o około 40 procent w porównaniu do technologii, które nie wykorzystują dostępnego standardu KNX, ale również stworzyło wielu budynkom uniwersyteckim możliwość ubiegania się o „złoty” i „zielony” certyfikat LEED (Przywództwo w Energii i Projektowaniu Ekologicznym – Leadership in Energy and Environmental Design) przyznawany przez amerykańską Radę Zielonego Budownictwa.

ABB została wybrana do realizacji projektu przez dwóch głównych wykonawców budowy uniwersytetu, Saudi Oger i SBG, oraz dwóch integratorów systemów, którzy są podwykonawcami odpowiedzialnymi za instalację rozwiązania w imieniu firm budowlanych, odpowiednio – MTTS i Honeywell HBS. Nagroda KNX została przyznana MTTS.

Rozwiązanie ABB i-bus KNX dla nowego budynku Terminalu 3 na Międzynarodowym Lotnisku w Delhi było poprzednim zwycięzcą w organizowanym co dwa lata konkursie KNX Award w kategorii „International Award – Asia” w 2010 roku.


Wejście na uniwersytet (z lewej) i jedno z kolegiów uniwersytetu (z prawej)