MIT Technology Review dal ABB do zoznamu TOP 50 inovátorských firiem sveta

26. februára 2013 – Prestížny časopis najznámejšieho technologického inštitútu na svete MIT (Massachusetts Institute of Technology) priniesol tohtoročný zoznam 50 spoločností, ktoré najviac pohli svetom.

Spoločnosť ABB sa na zoznam dostala za vyriešenie technologického oriešku v roku 2012, nad ktorým si elektroinžinieri celého sveta lámali hlavy ostatných 100 rokov. Vyriešenie tejto otázky otvorilo dvere efektívnemu a spoľahlivému prenosu elektrickej energie novej generácie.

Po mnohých rokoch výskumu vyvinula spoločnosť ABB prvý výkonový vypínač na svete pre jednosmerný prúd veľmi vysokého napätia (HVDC), ktorý v sebe kombinuje veľmi rýchlu mechaniku s výkonovou elektronikou. Tá je schopná prerušiť prúd energie ekvivalentný výkonu veľkej elektrárne v priebehu 5 milisekúnd, čo je o 30 krát rýchlejšie ako žmurknutie ľudského oka. Tento vynález umožní tiež lepšiu integráciu obnoviteľných energií do siete a ich prenos aj na veľké vzdialenosti. ABB v súčasnosti diskutuje s viacerými poprednými elektrárenskými podnikmi o pilotných projektoch.

“Vďaka tomuto inovatívnemu riešeniu budú elektrické siete budúcnosti môcť prenášať aj veľké objemy elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov. Sme hrdí na to, že časopis MIT Technology Review uznal dôležitosť tohto objavu,” uviedol riaditeľ ABB pre technológie Prith Banerjee. HVDC technológia umožní v budúcnosti prenos elektriny na dlhé vzdialenosti z vodných elektrární, integráciu veternej energie z veľkých veterných fariem na mori, vývoj vizionárskych solárnych projektov a vzájomné prepojenie rôznych elektrických sietí.

ABB ako technologický koncern podporuje oblasť výskumu a vývoja, v ktorej pracuje po celom svete zhruba 8 000 jej zamestnancov a každoročne do nej investuje značné finančné čiastky. Vlani to bolo viac ako 1,4 miliardy USD.

Spoločnosť ABB patrila pred takmer 60 rokmi medzi prvých priekopníkov technológie HVDC. Doteraz inštalovala viac ako 70 HVDC projektov, čo je zhruba polovica z týchto projektov celosvetovo a predstavuje inštalovanú kapacitu viac ako 60 000 megawattov (MW).

Viac informácií o HVDC vypínači, multimediálny materiál ako aj interview s expertami ABB nájdete tu.
ABB je poprednou globálnou spoločnosťou, ktorá pôsobí v oblasti energetiky a automatizácie. Svojim zákazníkom v oblasti priemyslu, výroby a distribúcie energií prináša možnosť zlepšiť ich výkonnosť a zároveň znížiť dopad ich činnosti na životné prostredie. Skupina ABB zamestnáva zhruba 145 000 zamestnancov vo viac ako 100 krajinách sveta.

Na Slovensku pôsobí ABB od roku 1991. V súčasnosti má zastúpenie v 5 mestách a zamestnáva zhruba 200 ľudí.Sledujte nás:

Connect on FacebookSubscribe on YouTube


HľadajKONTAKT