ABB tootis maailmarekordilise, 1,2-miljoni voldise trafo

2016-10-12 - ABB töötas välja, valmistas ja pingestas 1,2-miljoni voldise (1200-kilovoldise) ultrakõrgepinge jõutrafo, et toetada India kava 1200 kV ülekandesüsteemi rajamiseks, mis toetaks olemasolevaid 400 kV ja 800 kV ülekandevõrke riigi kasvava elektrinõudluse rahuldamiseks. Trafo valmistati ja seda katsetati ABB moodsas Vadodara tehases Indias.
See 1,2 miljoni voldine trafo on maailma suurima vahelduvvoolupingega ja paigaldatakse riiklikku katsejaama Kesk-Indias Madhya Pradeshi osariigis Binas osana koostööprojektist India keskse elektriülekande ettevõttega Power Grid Corporation of India Limited (POWERGRID).

India territoriaalsete mõõtmete tõttu on vahemaad ressursirikaste elektritootmiskeskuste ja linnade ning tööstuslike koormuskeskuste vahel sageli väga suured, tingides vajaduse tõhusaks elektriülekandeks. Koos India sooviga suurendada taastuvate energiaallikate osakaalu mängivad need tegurid juhtivat osa ultrakõrgepingevõrgustiku rajamisel.


Fotol: ABB maailmarekordiline trafo

1200 kV ülekandesüsteem aitab tugevdada olemasolevat võrgustikku ja suurendab selle koormust kuni 6000 megavatini (MW). Elektrienergia ülekanne suuremal pingel võimaldab edastada suuremas koguses elektrit kaugemate vahemaade taha, vähendades seejuures kadusid.

„ABB on Indias tuntud teedrajavate ettevõtmiste poolest ja see 1200 kV saavutus oma järjekordne käegakatsutav tõend selle kohta, et oleme pühendunud India elektrivõrgustiku väljaarendamisele,” sõnas ABB elektrivõrkude divisjoni juht Claudio Facchin. „See projekt näitab ühtlasi, kuidas ABB loob diferentseeritud väärtusi, kasutades uuenduslikke lähenemisi ja tehes koostööd kliendiga, mida rõhutatakse ka ABB strateegias „Next Level“.”

Peale trafo töötas ABB välja ka 1200 kV automaatkaitselüliti. See on maailma esimene gaasisolatsiooniga hübriidjaotusseade, mis on pandud nii suure pinge alla. Ainulaadse lahendusena on automaatkaitselüliti koos lahklülitiga paigutatud turvaliselt isoleeriva gaasiga täidetud mahutisse. Selline lahendus võimaldab tavapäraste lahendustega võrreldes kuni 60% rohkem ruumi kokku hoida.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) on teedrajav tehnoloogialiider elektrifitseerimisseadmete, robootika ja ajamite, tööstusautomaatika ja elektrivõrkude alal ning pakub teenuseid tehnovõrkude, tööstuse ning transpordi ja taristu valdkonnas. ABB on tööstusliku digiteerimise tulevikku kujundanud enam kui 40 aastat ning on ka täna juhtival positsioonil tööstuslike digitaallahenduste pakkujana. Üle 130-aastase ajalooga ABB tegutseb enam kui sajas riigis ja annab tööd ligi 135 000 inimesele. www.abb.com

Eestis tegutseb ABB alates 1992. aastast, ettevõtte tegevus jaotub kahte valdkonda: tootmine (generaatorid, ajamid, taastuvenergiaseadmed, elektrikilbid, komplektalajaamad) ning müük (ülekandevõrkude ja jaotusalajaamade projektid, kesk- ja madalpingeseadmed, automaatikaprojektid, robotid, korrashoiuteenused). ABB on pälvinud viis korda (2007, 2008, 2009, 2011, 2014) Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse poolt välja antava „Aasta Välisinvestori“ auhinna ning korra (2008) Eesti parimale ettevõttele määratava „Ettevõtluse Auhinna“. www.abb.ee.

OtsiKONTAKT

LISAINFO